Görenler bir daha baktı şaştı kaldı! Zamanda yolculuk mu yapılıyor? 2 bin 100 yıllık telefon bulundu!

Sibirya’nın güneyinde yer alan Tuva Cumhuriyeti’nde yapılan kazılarda 2 bin 100 yıllık olduğu tespit edilen ve kusursuz biçimiyle bir telefonu da andıran bu keşif arkeologları heyecanlandırdı. Görenler zamanda yolculuk mu diye sordu.

Bilim ve teknoloji sitesi beyinsizler.net'in, siberiantimes.com'dan aktardığı habere göre, Rus Atlantisi olarak bilinen Sibirya bölgesindeki Tuva Cumhuriyeti’nde yapılan kazılarda 2 bin 100 yıllık olduğu tespit edilen ve üzerinde tuş benzeri yapılarla bir telefonu andıran gizemli keşif dünyanın gündemine bomba gibi düştü.

Akıllı telefona benzeyen cisim, Bronz Çağı’ndan Cengiz Han dönemine kadar kullanılan bir mezarlık bölgesinde keşfedildi. Söz konusu cismin aslında turkuaz, carnelian ve sedef kakmalı süslemelere sahip değerli taş jetlerden yapılmış büyük-18cm'ye 9cm- şık bir kemer tokası olduğu açıklandı.

Kalıntıyı bulan arkeologlar kadına 'Natasha' ve Çin wuzhu paralarıyla süslenmiş siyah dikdörtgen nesneye ise telefonuna çok benzediği için 'iPhone' adını verdiler.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 09:19
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344