Havuç, karpuz heykeli yerine kitap anıtları yapın

Ancak Türkiye’de çeşitli illerinde yapılan birbirinden ilginç heykeller göz zevkini bozduğu gibi bazen de espri konusu olabiliyor.

Havuç, karpuz heykeli yerine kitap anıtları yapın

Antalya’daki elma yiyen Havva heykeli, Diyarbakır’daki karpuz içindeki çocuk heykeli, Adana’da mangal yapan adam heykeli, Samsun’daki yumurta topuk ayakkabı ile 8 köşe kasketin heykeli bunlardan sadece bazıları.

Türkiye’de kitaplar üzerine yapılan anıt sadece bir tanedir.

Adana’da Türkiye’nin en büyük kitap anıtı 2017 de MHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından yaptırılmıştır.

Karabük'te ise mimarisi kitap sırtı şeklinde yapılan ve özlü sözlerin yer aldığı Kamil Güleç Kütüphanesi yer almaktadır.

Avrupa’nın birçok şehrinde yer alan “Kitap Anıt”larından en çok bilineni Almanya’da yer alır. Ünlü Alman filozofların ve yazarların kitaplarının yirmi metre yüksekliğindeki anıt, Berlin'deki Bebel Meydanı'ndaki kuleleri görüyor. 2006 yılında ünlü Humboldt Üniversitesi'nin önüne kuruldu. Ağırlığı 35 tona ulaşır. Bir yığında yığılmış 17 kitap yazarların isimleri ile belirlenir: Hegel, Goethe, Schiller, Marx, Grimm Kardeşler, Lessing ve diğerleri. Anıt, modern tipografinin mucidi Johannes Gutenberg'in onurun aüretildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kitaplara adanmış birçok anıt bulabilirsiniz. Coshocton şehrinde, 2004 yılında halk kütüphanesinin önüne tematik bir anıt dikildi. Yazarı heykeltraş Allan Cottril'dir. Görsel olarak, anıt, üstünde oturan, bir şey düşünen, açık bir kitabı olan bir çocuktan oluşan yüzlerce ciltten oluşan bir yığın. Her anıtsal folionun bir adı vardır ve çocuğun elindeki bir kopya onsuz kalır. Bu, özellikle her kütüphane ziyaretçisinin en sevdiği kitabı sunmasını sağlamak için yapıldı.

BELEDİYE BAŞKANLARINA ÇAĞRI

Türkiye’de halkın oyları seçilen belediye başkanlarının komik ve bir o kadara da estetikten uzak anıtlar diktirmesi, vergi ver veren insanları bir hayli üzmekte ve hatta kızdırmaktadır.

İlla bir heykel dikecekseniz gençlerimize yol gösterecek Türk tarihini ve Kültürünü anlatan kitapların anıtını dikmeniz de fayda var.

Havuç, Karpuz, ayakkabı heykeli yaptırmaya gerek yok. Genç nesiller bu anıtlardan daha çok faydalanacaktır.

BU GÖRSEL ÖRNEK OLARAK YAPILMIŞTIR

TÜRKİYE’DE BULUNAN BİRBİRİNDEN TUHAF VE İLGİNÇ HEYKELLERDEN BAZILARI

Ankara Beypazarı’ndaki ‘havuç’ heykeli

Ankara Kızılcahamam’daki ‘bazlama’ heykeli

Bursa İnegöl'deki “çatal saplanmış köfte” heykeli

Samsun Çarşamba’daki “yumurta topuk ayakkabı ile 8 köşe kasket” heykeli

Denizli Horoz heykeli

Diyarbakır "Kapuz içindeki çocuk" heykeli

Antalya'daki 'elma yiyen Havva' heykeli

İstanbul Alibeyköy "Mısır" heykeli

Kahramanmaraş’taki ‘bilezik’ heykeli

Kastamonu Taşköprü’deki ‘sarımsak’ heykeli

Konya’daki “Nasreddin Hoca” heykeli

Kütahya Tavşanlı’daki ‘Leblebi’ heykeli

Adana’da “Mangal yapan adam” heykeli

Manisa Kırkağaç’taki “kavun” heykeli

Osmaniye Kadirli’deki 'turp' heykeli

Veziköprü semaver heykeli

Şanlıurfa’daki ‘İsot’ heykeli

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344