Kırgızistan'daki "Türk Filmler Haftası"nda Kırgızlar yoktu!

Yerli Düşünce Derneği'nin Kırgızistan'da düzenlediği Türk Sineması Haftası fiyaskoyla başladı.

banner170

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu'nun Başkanlığındaki 25 kişilik ve çoğu sinemayla alakası olmayan heyeti hiçbir Kırgız yetkilinin karşılamaması dikkat çekti.

T.C. Bişkek Büyükelçiliğindeki konuyla ilgili basın resepsiyonuna da Kırgızistan Kültür Bakanlığından hiçbir yetkilinin katılmaması gözlerden kaçmadı.

Özetle kendimiz çaldık, kendimiz oynadık.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu'nun kurduğu Yerli Düşünce Derneği, devlet imkanlarıyla  her ay bir ülkede sinema günleri düzenliyor.

Söz konusu etkinlikler için ne kadar para harcandığı merak ediliyor.

Yerli Düşünce Derneğinin bütçeyi sadece turistlik gezi için kullanması, heyetteki yetkililerin konulara vakıf olmaması dikkat çekerken eleştirilere sebep oldu.

Öta yandan AA'nın abonelerine geçtiği haberde ise, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 25 Temmuz'a kadar sürecek "Türk Filmleri Haftası" kapsamında Türk Büyükelçiliği rezidansında tanıtım toplantısı düzenlendi.

Topçu, burada yaptığı konuşmada, film haftası kapsamında Türkiye'de beğeni kazanan beş filmin Kırgızlarla buluşacağını belirterek, "Bu sanat eserleri, Türk ve Kırgız kardeşliğimizin pekişmesine vesile olacaktır." diye konuştu. Topçu, Türkiye'nin ve halkının, Kırgızistan'ın yanında olduğunu kaydetti.

Ayrıca Kırgızistan'da "Türk Filmler Haftası"nda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, Türkiye’nin içeride ve dışarıdaki terör örgütleriyle sürdürdüğü mücadelesi hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin küreselleşmiş FETÖ, PKK, PYD, YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelesinde dost ve kardeş ülkelerden katkı beklediğine dikkat çeken Topçu, "Bu terör örgütleri, sadece Ankara’nın başına bela değildir. Bunlar tüm dünya başkentlerin başının belasıdır. Ankara'nın başta FETÖ, PKK, PYD ve DEAŞ terör örgütlerine karşı verdiği mücadelede dünyanın da menfaati vardır. Bu konudaki desteği öncelikle en yakın dost ve kardeş ülkelerimizden bekliyoruz." demesi ise ayrı bir tartışma konu oldu.

AA'nın haberine göre Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Mehmet Gündoğdu, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil, Türk Filmleri Haftası Genel Koordinatörü Öner Kılıç ve oyuncu Gaye Turgut katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Yerli Düşünce Derneğinin organize ettiği film haftası, yarın galayla başlayacak. Etkinlikte, "Deliormanlı", "Aşk", "Mandıra Filozofu 2", "Selvi Boylum Al Yazmalım" ve "Unutursam Fısılda" filmleri Kırgız sanatseverlerle buluşacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 12:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
ülkücü
ülkücü - 2 yıl Önce

Yalçın Topçu bir zamanlar ülkücü ve BBP başkanı idi. AKP'nin bana teklif ettiklerini duysanız dininizi bile değiştirirsiniz diyordu. Bu adamlar nasıl bu hale geldi. Ülkücüler olarak bu adamlar nasıl içimizden yetişti.

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151