Seyyid Ahmet Arvasi TYB İstanbul’da Anıldı

banner155

Şair, yazar ve mütefekkir Seyyid Ahmet Arvasi, TYB İstanbul Şubesi ile Yarın dergisinin birlikte düzenlediği anma paneli ile TYB İstanbul’da yâd edildi.

Seyyid Ahmet Arvasi  TYB İstanbul’da Anıldı
banner170

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, toplum ve fikir önderlerimizi kürsüsüne taşımayı sürdürüyor.

3. Sayısı ile okuyucuyla buluşan Yarın dergisinin dosya konusu mütefekkir yazar Seyyid Ahmet Arvasi, TYB İstanbul’da gerçekleşen panelle anıldı. 

TYB İstanbul ve Yarın dergisinin işbirliği ile gerçekleşen panelde, Arvasi’yi talebelerinden Dr. Kemal Tekden, Dr.  Semih Uşaklıoğlu, ve Hüdavendigar Onur anlattı. Yöneticiliğini Yarın Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Bilal Yamak’ın yaptığı panel, Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştirildi.

Yarın Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Bilal Yamak'ın yönettiği TYB'deki programda Dr. Kemal Tekden, Dr. Semih Uşaklıoğlu ve Hüdavendigâr Onur konuştu.

Toplantının açılış konuşmasını TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı yaptı.

Uşaklıoğlu da, "Arvasi hoca bir mütefekkirdir. Özellikle felsefedeki fizik ve metafizik kavramlarını yıkmış, yerine insan ve insan ötesi kavramını getirmiştir." dedi.

Kemal Tekden de, hoca ile ilgili anılarından bahsetti. Hüdavendigâr Onur da, Arvasi'nin Türk sosyolojisinin önemli kaynağı olduğunu belirterek şunları söyledi: "Ahmet Arvasi, kitaplarında, emperyalizmin Türk ve İslam dünyasını yutmak için en az iki asırdır korkunç pılanlar tertip ettiğini belirtmektedir. Vatan çocuklarının din ve milliyetine yabancılaştırılmaya çalışıldığını ifade eder. Düşmanın, karşısında tek engel olarak gördüğü Türklüğü yok etmek istediğine dikkat çeker. Müslümanların, bu yüzden etnik bir hastalığa düşmeden Türk milletine sahip çıkmak zorunda olduğunu söyler."

İzleyiciler arasında olan yazar Rahim Er de, Arvasi'nin inanç dünyasından bahsetti, entelektüel yönüne dikkat çekti.

Hüdavendigâr Onur, "Arvasi'nin bir neslin yetişmesinde emeği olan öğretmen" olduğunu söyledi.

SEYYİD AHMET ARVASİ KİMDİR?

1932 yılında Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde doğdu. Babası Abdülhakim Arvasi'dir. 1952 yılında Erzurum Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu. Bir süre ilkokul öğretmenliği yaptı. 1958'de Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü'nü bitirdi. Sırayla Balıkesir, Bursa ve İstanbul'daki Eğitim enstitülerinde hocalık yaptı. 1979 yılında emekli oldu. Aynı yıl Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel İdare Kurulu'na seçilerek bu partideki görevine, 1980 darbesine kadar devam etti. MHP'den İstanbul Senatör Adayı da oldu. Hergün gazetesinde, “Türk-İslam Ülküsü” başlığıyla günlük makaleler yazdı. 12 Eylül darbesinden sonra, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'ndan yargılandı. Mamak Cezaevi'nde işkence gördü. Tahliye olduktan sonra ülkücü gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye gazetesinde “Hasbihal” başlığı ile makaleleri neşredildi. 31 Aralık 1988 tarihinde İstanbul Erenköy'deki evinde vefat etti.

Eserleri şunlardır: Türk-İslam Ülküsü (3 cilt), Kendini Arayan İnsan, İnsan ve İnsan Ötesi, Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz, Şiirlerim, Eğitim Sosyolojisi, Doğu Anadolu Gerçeği, İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri, Hasbihal (6 cilt). Hasbihal, daha sonra konularına göre şu isimlerde yayımlandı: Emperyalizmin Oyunları, Devletin Dini Olur mu, Kadın Erkek Üzerine, İnsanın Yalnızlığı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151