Ziya Gökalp müzesi neden kapalı?

Diyarbakır'daki "Ziya Gökalp" müzesi 6 aydır Kültür Bakanlığı tarafından kapalı tutuluyor.

Ziya Gökalp müzesi neden kapalı?
banner170

Diyarbakır’ın yetiştirdiği fikir adamı Ziya Gökalp’ın doğduğu bu ev d 1953 yılında Kültür Bakanlığı tarafından alınarak 1956 yılında Müze olarak açılmıştır. Burada Ziya Gökalp’e ait özel eşyaların yanı sıra etnografik malzemeler de sergilenmektedir.

PKK'lı KÜLTÜR DÜŞMANLARI TARAFINDAN YAKILDI

2014 yılında Diyarbakır’da IŞİD’in Kobani’ye saldırıları gerekçesiyle düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında Ziya Gökalp Müzesi göstericiler tarafından yakıldı. Yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen müzede, 20 eser çalındı, çok sayıda kitap yandı.

Sur ilçesinde Ziya Gökalp Mahallesi Gökalp Sokak'ta bulunan Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi de izinsiz gösteriler sırasında zarar gördü. 7 Ekim'de akşam saatlerinde molotofkokteylleri ile yapılan saldırıda çıkan yangın sonucu 2 katlı müze tamamen yandı. Saldırıda, müze envanterinde bulunan yaklaşık 20 eser çalındı, çok sayıda kitap yandı.

Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, tarihi Ziya Gökalp Müzesi'nin yakılarak yağmalandığını Twitter hesabından duyurmuş, olaya şu şekilde tepki göstermişti: "Barbarlar tarih boyunca olduğu gibi şimdi de müzeye saldırdı. Kendisine 'siyasetçi' diyenlerin kışkırttığı barbarlar çocukların kütüphanesini yaktı. Kültür merkezini yıktılar."

MÜZE RESTORE EDİLDİ

2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) arasında imzalanan protokol kapsamındaki çalışmalar sonucunda, Ziya Gökalp Mahallesi Gökalp Sokak'ta bulunan 2 katlı müze restore edildi.

Vali Hüseyin Aksoy, yaptığı açıklamada, müzenin kentin önemli eserleri arasında yer aldığını söyledi. 2014'te yaşanan terör olaylarında Ziya Gökalp Müze binasının uğradığı saldırı dolayısıyla kullanılamaz hale geldiğini anımsatan Aksoy, "Müzemizin tekrar halkımızın ziyaretine açılabilmesi için TÜRSAB restorasyonu üstlendi. Ziya Gökalp Müzesi, restorasyon çalışmaları tamamlanarak Diyarbakır Müze Müdürlüğüne teslim edildi ancak müzede teşhir çalışmaları devam etmektedir." dedi.

1 milyon 800 bin lira harcandı

TÜRSAB Kültürel Miras Projeleri Direktörü Köyüm Özyüksel de kullanılamaz hale gelen tescilli yapının restorasyon uygulamalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzalanan protokol doğrultusunda TÜRSAB sponsorluğunda gerçekleştirildiğini aktardı.

2017'DE ZİYARETE AÇILACAK (TI)

Müzenin başına gelmeyen kalmadığı halde ve koca koca yetkilerin açılacağını bildirdiği müze Haziran 2018 olduğu halde hala açılmadı.

Vedat Çakıroğlu şu bilgileri aktardı "Geçen ay gittim kendim şahit oldum, sokaktaki bir esnafa sordum, karşı çaprazındaki tuhafiyeci yaşlı bir amca söyledi 6 aydır kapalı olduğunu.

Kapıya sertçe birkaç kere vurdum, karşısında ikinci katta oturan bir hanım " boşuna çalma kapıyı epeyidir kapalı " diye seslendi bana.

Cahit Sıtkı'nın, Ahmet Arif in müze evleri ve çevresi pırıl pırıl, tertemiz bakımlı iken Ziya Gökalp müze evi ve mahallesi çöpten pislikten geçilmiyor.

Bir ziyaret belki hayır getirir ."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151