Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Kader, kurban etlerine çıplak elle dokunulmaması konusunda uyarılarda bulundu. Kader, Kırım Kanamalı Kongo Ateşi (KKKA) hastalığının, hayvanların kan ve vücut dokularına çıplak elle dokunma yoluyla da geçtiğine dikkat çekerek, vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının daha çok İç Anadolu, Karadeniz’in orta bölgesinde ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzey kesimlerinde sıklıkla görüldüğünü ifaade eden Kader, özellikle bu bölgelerde yaşayan vatandaşların Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı bilinçli olmaları gerektiğini söyledi.

Hastalığın iki bulaş yolu olduğunu ifade eden Kader, şunları söyledi:

“Birincisi vücuda virüs taşıyan kenelerin tutunması, ikicisi ise virüsü taşıyan hayvanların kan ve vücut dokuları ile çıplak elle dokunma sonrasında bulaş söz konusu. Dolayısıyla önümüzde Kurban Bayramı var. İnsanlar hayvan, et, doku ve kanlarıyla çıplak elle çok sık temas edecekler. Özellikle riskli bölgelerde bulunan vatandaşların kurbanlık hayvanlara çıplak elle temas etmemesi ve mutlaka bir eldiven veya bariyerle dokunmaları çok önemli. Çünkü hayvanlar da bu virüsü taşıyabiliyor. Kendisi hastalık belirtisi göstermese de kanlarında ve dokularında bu virüsü taşıyorlar. Dolayısıyla çıplak elle dokunduğumuzda bu virüsü kolaylıkla alabiliyoruz”

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında erken tanı ve müdahalenin önemine de değinen Kader, “Özellikle geç gelen vakalarda ölüm gerçekleşebiliyor. Bizim bir vakamız vardı. Geç gelmiş ve tüm müdahalelere rağmen hasta ile ilgili sonuç alamadık. İlimizde toplam 2 adet ölüm vakası var. Bu vakaların artmaması için erken tanı, destek tedavisi ve korunma çok önemli. Halkımızın bu konuda bilinçlenmesi önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım