Google Chrome, Internet Explorer ya da Yandex gibi farklı tarayıcıların adres çubuğuna yazılan “http” ya da “https” ile başlayan ve çeşitli uzantılarla biten kısımdır. Dünyada yaygın olarak .com domain uzantısı kullanılsa da birçok farklı uzantılar mevcuttur. Farklı kurumlar, eğitim kurumları ya da hükümete bağlı web siteleri için farklı domain uzantıları kullanılır. Domain uzantıları ve alan adı kullanıcılara web sitesinin içeriği hakkında bilgi verir.

Web sitesinin verimli bir şekilde çalışması ve yüksek frekansa (erişime) sahip olması için domain seçimi doğru yapılmalıdır. Domain seçimi yaparken daha önce kullanılmamış, tescil edilmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Domain sorgulama için ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Web sitenizin içeriğine uygun olarak domain uzantısı seçmelisiniz. Sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili bir web sitesi açıyorsanız ya da sivil toplum kuruluşlarına ait bir site alanı için .org uzantısını kullanabilirsiniz.

Eğer internet ve ağ uygulamaları ile ilgili bir web sitesi ise .net uzantısını ya da eğitim ile ilgili kurumlar için .edu uzantısını kullanabilirsiniz. Domain seçimi yaparken oluşturulan kelime ya da kelime öbeklerinin kısa ve anlaşılır olmasına dikkat etmelisiniz. Rakam ya da herhangi bir noktalama işareti içermeden içeriğe uygun bir alan adı oluşturmalısınız.

Domain Seçimi Araştırması Neden Önemlidir?

Domain her bir web sitesi için oluşturulması gereken bir alandır. Kullanıcılar tarafından web sitesinin güvenilir algılanması, ziyaretçi sayısının artması ya da daha sonraki aramalar için akılda kalıcı olmasından dolayı domain seçimi yapılırken belli başlı birkaç noktaya dikkat edilir.

Rastgele, özensiz ya da popüler bir kelime olduğu için web sitelerine zamanla yok olacak ya da anlamsız bir ad verilmemelidir. Özellikle e-ticaret için açılan web sayfalarında satın alma işleminin gerçekleşmek ve daha fazla müşteri çekmek için bu kriterler oldukça önem arz etmektedir.

Domain Seçiminde Madde Madde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listelenebilir;

●        Herhangi bir web sitesi için domain seçimi yapmadan önce geniş bir araştırma yapılmalıdır. Rakip firmaların oluşturduğu web sitelerinin isimleri incelenmelidir. Rakiplerin alan adlarına benzer olarak sade, yalın ve anlaşılır bir alan adı seçimi yapılmalıdır.

●        Satın almak istediğiniz alan adı seçildikten sonra satın almak için müsait olup olmadığının kontrolü sağlanmalıdır. Natro Domain Sorgulama Aracı ile alan adının uygunluğu ücretsiz bir şekilde kontrol edilebilir. Belirlediğiniz alan adı tescil etmek için müsait ise uygun fiyatlandırma ile sahip olabilirsiniz. Eğer alan adı tescil için müsait değilse whois bilgisine erişerek alan adına sahip kişilerin bilgileri ve alan adının kayıt ve bitiş tarihini, yaşını ve konumunu öğrenebilirsiniz.

●        Alan adı oluştururken kullanılan kelimeler en fazla 15 karakter olmalıdır. Kısa, sade, kolay telaffuz edilebilir ve akılda kalıcı olmalıdır. Kelimelerin önüne ya da arkasına herhangi bir noktalama işareti ya da rakam yazılmalıdır. Kelimeler birbirinden -, / gibi işaretler ile ayrılmamalıdır.

●        Doğru alan adı seçiminde en kritik noktalardan bir tanesi de uzantı seçimidir. Site içeriğine uygun olarak uzantı seçimi yapmalısınız. Genellikle en sık kullanılan .com uzantısı ilk tercihiniz olmalıdır. Bir e-ticaret sitesi iseniz .shop uzantısı ya da blog içeriği ise .blog uzantısını kullanabilirsiniz.

●        Domain adınız markanız ve sosyal medya hesaplarınız ile bağlantılı olmasına dikkat edin. Markalaşmanın en temel yolu ortak bir ad kullanımıdır.

●        Domain seçimi yaparken bulunduğunuz zamanı göz önünde bulundururken web sitesinin geleceğini de düşünmelisiniz. Anlık karar ile uygun olmayan domain satın almamalısınız. Uzun süre bu domain ile anılacağını ve markanızın bir etiketi haline geleceğini unutmamalısınız.

Dikkat! Takip ediliyor olabilirsiniz Dikkat! Takip ediliyor olabilirsiniz

do1

En Uygun Fiyatlı Domaini Nereden Alabilirsiniz?

Domain web siteleri için oldukça büyük öneme sahip olan bir konudur. Web sitelerinin internet kullanıcıları tarafından kolay bulunabilmesi için özenle seçilen domaini nereden alacağınız da oldukça önemlidir. Satın alma işlemi sırasında size vaad ettikleri avantajlar ve satın alma sonrası gerekli olabilecek yardımlar çok önemlidir. Natro, domain satın alırken sizlere sağladığı üstün avantaj ve uygun fiyatları ile ön plana çıkmaktadır. Alan adı oluştururken kullanılan yönetim paneline hakim uzman kadrosu ile sizleri yönlendirirken aynı zamanda ihtiyaçlarınızı gidermek için de çalışırlar. Ücretsiz bir şekilde sağlayacakları avantajları ile daha uygun fiyatlarda domain sahibi olabilirsiniz.

Natro domain satışı yaparken sağladığı avantajlar şu şekildedir:

  1. Ücretsiz Whois Bilgisi Gizleme: Sahip olduğunuz domain bilgilerini diğer kullanıcılardan gizleyebilirsiniz. Bu sayede tarafınıza gelecek spam mesajlarına karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz.
  2. Ücretsiz Transfer Kilidi: Sizi izniniz ya da bilginiz olmadan gerçekleşen transferleri engellemek ve önlemek için oluşturulan bir kilit sistemidir. Bu sayede sahip olduğunuz alan adı sizin bilginiz olmadan başka bir kullanıcı tarafından kullanılamaz ve transfer edilemez.
  3. Ücretsiz İç Transfer: Natro kendi içerisinde birçok fazla kullanıcıya sahiptir. Sahip olduğunuz alan adlarını başka kullanıcılar ile transfer ederek değiştirebilirsiniz.
  4. İki Aşamalı Hesap Koruması: Domain satın alırken oluşturduğunuz şifreye ek olarak sizlere mobil şifre doğrulama güvenlik hizmeti de sunulmaktadır. Bu sayede hesabınızın daha güvende olmasını sağlayabilirsiniz.
  5. 7/24 Destek: Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce ya da sonra dilediğiniz an sorunları çözebilecek ve işlemleri gerçekleştirebilecek uzman kadrosu ile size hizmet vermeye devam eder.