Zorlu Holding, Zorlu Enerji’nin azınlık payının Kuveyt Varlık Fonu iştirakine satışında sözleşmenin imzalandığını duyurdu. Zorlu Enerji’nin yüzde 12.34’ü 38 milyon dolara Kuveyt Varlık Fonu iştiraki Wren House Infrastructure LP’ye devredilecek.

Mali durumunu güçlendirmek için ayrıca bedelli sermaye artırımına gitmeyi değerlendirdiğini de açıklayan Zorlu Enerji, KIA'dan 2018 yılında aldığı 150 milyon dolar kredinin de vadesini uzatmak üzere anlaşma imzaladı. Yapılan anlaşmalar sonrasında kredinin 150 milyon dolar olan kalan anapara borcunun vadesi 2028'e uzatıldı. Şirket ayrıca yabancı para kredi borcunun yaklaşık 100 milyon dolar azalmasını beklediğini belirtti. 

Hisse devri şirket yönetim kontrolünde değişikliğe yol açmayacak. Hisse devrinden elde edilecek gelir Zorlu Enerji finansal borçlarının ödenmesi amacıyla kullanılacak. Anlaşmayla Zorlu Enerji ile Kuveyt Varlık Fonu arasında kredi sözleşmesi de tadil edildi. Zorlu, Kuveyt Varlık Fonu ile Hollanda’daki iştiraki ZES N.V.’nin çoğunluk paylarının satışı için de anlaştı.

Anlaşmaya göre Zorlu Enerji iştiraki ZES Dijital, ZES bünyesine dahil edilecek. Daha sonra ZES paylarının tamamı yurt dışında kurulacak yeni şirkete devredilecek. Yeni şirketin çoğunluk payları 50 milyon dolara Wren House Infrastructure’a devredilecek. Hisse devirlerinin tamamlanması sonucunda Zorlu Enerji yabancı kredi anapara borcunda 100 milyon dolar azalma bekliyor.

Anlaşmaların altı ay içinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Editör: Yadigar Hanım