Bodrum ve İstanbul'da Emlak Konut üzerinden gelir paylaşımı sistemiyle aldığı ihalelerle gündeme gelen Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank'ın kardeşi ve Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da kuzeni olan Sedat Varank, "Onların bu ihalelerde dahli yok" dedi.

Sözcü gazetesinden Veli Toprak'ın haberine göre Sedat Varank, "Bunlar davetiyeli değil, normal herkesin girebileceği işler. Bu ihalelerde kaçak, hırsızlık, uğursuzluk ihtimali olabilir mi? Neymiş? Soyadımız Varank'mış, bize de yazık. Bırakalım da taksi şoförlüğü mü yapalım" diye konuştu.

"Her şey açık. Biz evimizden işimize gidip gelen insanlarız" diyen Varank, şöyle devam etti:

'TAKSİ ŞOFÖRLÜĞÜMÜ YAPALIM'

"Emlak Konut halka açık bir şirket. TC vatandaşı olan herkesin girebileceği bir ihale ve canlı yayınlanıyor. Sanki ‘Buradan parayı vurdular' gibi hava estiriliyor. 25 yıldır inşaat işi yapıyorum, mimarım. ‘10 milyarlık iş aldı, 4 milyar Emlak Konut'a, 6 milyar cebe' falan diyorlar. Bu işin 3.5 milyar maliyeti, finansı var. Ben devlete fazladan 1.5 milyar para veriyorum. Sanki bedavaya almışız.

Kuzenden 'tepki': Neymiş, soyadımız Varank'mış; bize de yazık, taksi şoförlüğü mü yapalım?

'O ABD'DE İKEN DE İNŞAAT İŞİ YAPIYORDUM'

Mustafa Varank kuzenim. O ABD'de iken de inşaat işi yapıyordum. Yok Mustafa Varank işi verdi, Fatma Varank işleri aldı… Ablamın da dahli yok. Bunlar davetiyeli değil, normal herkesin girebileceği işler.

Emlak Konut ablamın hükmü olmayan bir yer, ona bağlı değil. Ağabeyim sigortacı. Bir kuzenim taksi şoförü. Mustafa Varank bakan olduktan sonra makamına bir kere gittim. Ablamın yanına 2 defa gittim. Girdiğimiz ihalelerde büyük, dev firmalar var. Bu ihalelerde kaçak, hırsızlık, uğursuzluk ihtimali olabilir mi? Neymiş? Soyadımız Varank'mış, bize de yazık. Bırakalım da taksi şoförlüğü mü yapalım!”

Siyasette hiç bulunmadım. Ailece birbirimize bağlı insanlarız. Benim hanım da solcu. Bana 'Sedat bir şey mi yaptın?' diye soruyor. 'Yahu' diyorum, 'her şey açık'. Biz evimizden işimize gidip gelen insanlarız."

ŞAMİL TAYYAR TİYE ALDI: RAHATLADIM

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Şamil Tayyar, söz konusu açıklamaları kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımla tiye aldı:

"Emlak Konut ihaleleriyle gündeme gelen Sedat Varank, içini Sözcü’ye dökmüş. 'Benim hanım da solcu' demiş. Rahatladım."


 

Editör: Yadigar Hanım