Kavurucu sıcaklarda sıvı kaybı büyük tehlike: Peki ne yapmalı? Kavurucu sıcaklarda sıvı kaybı büyük tehlike: Peki ne yapmalı?

Leblebi, Anadolu’da uzun zamandır hem üretilen hem de tüketilen bir geleneksel atıştırmalıktır. İşte leblebinin nasıl yapıldığı ortaya çıktı.

Leblebi, 1370-1390 yılları arasında Şeyh Murat Gazi tarafından keşfedildiği sanılan Türk lezzetlerindendir. Leblebi, kuruyemişler arasında popüler bir enerji kaynağıdır.

Leblebi, farklı tatlar ve dokularla hazırlanabilir ve her bölgede farklı şekillerde üretilip tüketilebilir. Protein ve lif açısından zengin olan ve doyurucu olan leblebinin yapılışını öğrenenler, hayrete düşüyor.

Aslında nohuttan yapılıyor

Leblebi, kızartılmış ve çoğunlukla tuzlanmış nohutun bir türüdür. Elekten geçirilip temizlenen nohutlar fırınlarda ısıtılıp kurutulur ve sonra 3 gün çuvalda dinlendirilir. Tekrar fırına verilir ve ardından düz bir zeminde 20 gün daha kurumaya bırakılır.

Bu sürenin sonunda nohutlar leblebiye dönüşmeye başlar. Son olarak nohutlar bir kez daha fırınlanıp kabuklarından ayrılır ve sarı leblebi olurlar.

Kaynak: Haber Merkezi