Vahdet AYAZ, (DHA)- Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, üçlü toplantı gerçekleştirdi.
Toplantıya ilişkin açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, “Başkan Şi ile ortak toplantımız, ekonomik ilişkilerimizdeki dengesizlikleri ele almak, Rusya'nın savaşı ve küresel değişim iklimi gibi acil küresel meselelerde işbirliğini değerlendirmek için bir fırsattır” dedi.
Marcon ise görüşmeden önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Çin'in barışın inşasında önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Bu konuyu görüşmek ve bu konuda ilerleme kaydetmek için geldim. Başkan Şi Cinping ile ayrıca işletmelerimiz, iklim ve biyoçeşitlilik ve gıda güvenliği hakkında da konuşacağız" demişti.
RUSYA-ÇİN YAKINLAŞMASI
Çin Devlet Başkanı Cinping, 21 Mart’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da mevkidaşı Vladimir Putin ile bir araya gelmişti. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Kapsamlı ortaklığın daha da geliştirilmesi ve Rusya ile Çin arasındaki stratejik etkileşimin güncel konuları, uluslararası arenada işbirliğinin derinleştirilmesi konuları görüşülecek” denilmişti.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha