17 Ağustos Marmara depreminin yıldönümünde İstanbul'un deprem riski yeniden gündeme geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, erken deprem uyarı sistemi ve anında müdahale edilebilmesine ilişkin yaptıkları çalışmaları anlattı.

İBB'nin olası büyük bir deprem için yaptığı hazırlıkları da açıklayan Gökçe, deprem olduğu anda İGDAŞ üzerinden İstanbul’daki tüm gaz akışını kesecek önleyici sistem kurmak için çalıştıklarını ifade ederek, sistemin depremi 6-15 saniye aralığında önceden öğrenerek, gazı keseceğini ve sonrasında deprem kaynaklı gaz patlamalarını önlemeyi sağlayacağını kaydetti.

Gökçe alanında yetkin akademisyenlerle birlikte Marmara Denizi’nin depremselliğiyle ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Daha önce yapılmayan başka bir şeyi daha yaptık. Marmara’nın güncel depremselliğini ölçtük. Bu kentte 20 yıl boyunca yapılan ve kentsel dönüşüm çalışmaları ağırlıkla rantsal dönüşüme müsait yerlerde riskli yapı ilan edilerek çalışma yapılmış ve toprağın değerinin yüksek olduğu yerlerde konutlar yapılmış. Ancak buralarda dezavantajlı grupların ve riskli yapıların olduğu binalar dönüşmemiş” 

318 BİNAYA ACİL MÜDAHALE GEREKİYOR

Gökçe, kentsel dönüşüm kapsamında hızlı tarama sistemi ile 650 bin 212 haneden oluşan 102 bin 84 binayı ziyaret ettiklerini anlattı. Gökçe şunları kaydetti:

“2 milyon 165 bin 207 İstanbullu ile bire bir konuştuk. 40 bin 925 kişinin yaşadığı 1525 binanın hiçbir deprem kuvveti taşıma kapasitesinin bulunmadığını gördük. Bu binalardan kendi kendine çökme riski bulunan 3 bin 99 haneden oluşan 318 binaya acil müdahale edilmesi gerektiğini tespit ettik.

10 bin 320 İstanbullu bu koşullarda yaşıyor. Bu vatandaşlara belediyemiz mülkiyetindeki stok konutlardan kiralama veya satın alma hakkı verilmesi, 3 bin 99 yapı için 3 bin 450 TL kira yardımının sağlanması için teklifimizi belediye meclisine sunduk.

Deprem konusunda farkındalığın ve bilginin artırılması için “binatespiti.ibb.istanbul” internet sitesini yayına açtık. Binalarının risk analizi yapılıyor ve depreme dayanıklı olup olmadığı görülüyor.

İstanbul Yenileniyor Platformu’nu kurarak bütüncül bir süreci başlattık. Ağustos itibarıyla İstanbul Yenileniyor’a 38 ilçe 584 mahalleden tam 128 bin bağımsız birime ilişkin başvuru yapıldı.” 

Editör: Yadigar Hanım