Maymun çiçeği (monkeypox), genellikle sadece Afrika kıtasında görülen bir hastalık fakat son günlerde Avrupa’da görülen vaka artışı ve virüsün ABD’ye de sıçraması dünyada endişe yarattı. Uzmanlar ise bildiğimizden daha fazla vaka olabileceği konusunda kaygılı…

Maymun Çiçeği ilk olarak 1958'de araştırma için laboratuvar ortamında tutulan maymunlarda çiçek benzeri bir salgın meydana geldiğinde keşfedildi. İnsanlarda görülen ilk vaka ise 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde kaydedildi ve enfeksiyon o zamandan beri bir dizi Orta ve Batı Afrika ülkesinde görülmeye devam ediyor.

PKK SERGİSİ SKANDALI! İSVEÇ DE Mİ ERDOĞAN’I KANDIRDI PKK SERGİSİ SKANDALI! İSVEÇ DE Mİ ERDOĞAN’I KANDIRDI

‘Nadir bir viral enfeksiyon’ olarak tanımlanan bu hastalık genellikle virüsü barındırdığı bilinen sincap gibi hayvanlarla doğrudan temas yoluyla yayılır. Ancak bununla birlikte, enfekte bir kişiyle çok yakın temas yoluyla da bulaşabilir.

Afrika dışında sadece çok az vaka bildirildi ve bunlar kıtayla seyahat bağlantıları olan insanlarla sınırlı kaldı. Öte yandan son günlerde Avrupa’da çok sayıda vakaya rastlanması ve ABD’ye bile sıçraması bilim insanlarını endişelendirdi.