Logosunu değiştiremeyen Sözcü TV 353 gündür RTÜK’ten izin bekliyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), SÖZCÜ TV’nin logo değişikliği talebini, anayasaya aykırı bir şekilde, gündemine almıyor.

Logosunu değiştiremeyen Sözcü TV 353 gündür RTÜK’ten  izin bekliyor

Sözcü TV, 21 Şubat 2020 günü Sivas merkezli uydudan ulusal yayın yapan SRT kanalını, sahibi olan Mega Ajans Reklamcılık Ticaret Şirketi’nden satın aldı.

Kanalın “Sivas SRT” olan logosunu “SZC” olarak değiştirmek için 27 Şubat 2020’de RTÜK’e başvurdu. Ancak RTÜK'ün bu talebi aylardır gündeme almadığı bildirildi.

Sözcü Gazetesi de bu haksızlığı ağustos ayında kamuoyuna duyurdu.

RTÜK, bu haberden sonra toplandı. Logo değişikliği kararı beklenirken, Sözcü TV’ye ceza kesti. Gerekçe olarak “Sivas SRT” logosunun, “SRT Sivas” diye kullanıldığı bahanesini gösterdi.

Sözcü TV, bu gelişmeden sonra bir kez daha RTÜK’e başvurarak, logo değişikliği talebinin sonuçlandırılmasını talep etti. Bütün evrakı ve ilgili formları istenilen şekilde yeniden düzenlenen başvuru dosyamız, eksiksiz olarak 11 Kasım günü RTÜK’e gönderildi.

Dosya yine gündeme alınmayınca 1, 10 ve 16 Aralık tarihlerinde RTÜK’e, 3 ayrı dilekçeyle başvurup logo değişikliği talebimizin onaylanması talep edildi. Bu dilekçelerde, “Talebimizle ilgili aksi bir durum varsa bunun nedeninin bildirilmesi” de istendi. Ancak, bu konularda haftalar geçmesine rağmen bir geri dönüş olmadı. 

Sözcü Avukatı İsmail Yılmaz, RTÜK’ün Sözcü TV adına yapılan logo değişikliği başvurusunu gündemine almaması ve onaylamamasının, Anayasanın 10. Maddesi’nde koruma altına alınan ‘Kanun önünde eşitlik’ ilkesine aykırı olduğunu vurguladı. 

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Sözcü Avukatı İsmail Yılmaz “RTÜK, idarî ve malî özerkliğe sahip olup TV sektörünü düzenlemek ve denetlemek maksadıyla kurulan bağımsız bir tüzel kişiliktir. Dolayısıyla Üst Kurul’un, SÖZCÜ TV adına yapılan başvuruyu gündemine almaması; gerek kendi işleyiş ve kuruluş amacına, gerekse Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır.

Üst Kurul’un çalışma usul ve esaslarını düzenleyen yönetmelik uyarınca; kurulun gündemi, RTÜK Başkanı, yokluğunda ise yerine vekalet eden başkan yardımcısı tarafından belirlenmektedir. Yani, İzin ve Tahsisler Dairesi’nde incelenip Üst Kurul’a sunulan başvuru evrakı, başkan ve başkan yardımcısının takdirine göre gündeme alınıp incelenmektedir.

Bu durumda, daireden üst kurula gönderilen başvuru ve taleplerin, Anayasa’da korunan ‘kanun önünde eşitlik ilkesi’ ve RTÜK’ün misyonu unutulmadan değerlendirilmedir. Aksi takdirde, aynı konu ve nitelikte olan başka bir başvurucuya ait dosyanın kısa bir sürede sonuçlandırılmasına karşın, SÖZCÜ TV için yapılan başvurunun gündeme bile alınmaması RTÜK’ün kimliğine gölge düşürecektir. Zira, ‘logo değişikliği’ talebi, diğer yayıncı başvurularına nazaran daha kolay ve daha kısa sürede incelenip sonuçlandırılabilecek nitelikteki bir işlemdir.

Bu nedenle bu tür başvurularda makul süre 8 ila 10 gün arasında olmalıdır. İdareye yapılan başvurularda cevap süresi olan 60 günlük sürenin geçirilmesi, zımni (örtülü) ret anlamına gelmekte ve dava açma süresi başlamaktadır. Bu nedenle, RTÜK’e yapılan başvuruların bu aşamaya getirilmemesi, en azından kuralların herkese eşit bir biçimde uygulanması gerekir. Aksi durum hukuksuzluk yaratır.” dedi

YORUM EKLE