Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, memur ve emekli maaşlarına ilişkin kabineden konuşulanları yazdı. Selvi, "Dünkü kabine toplantısının birinci gündem maddesi, temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak zamlardı" diyerek, zamla ilgili alınan kararları aktardı.

Cumhurbaşkanlığı kabinesi, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplandı. Toplantının ana gündemi milyonlarca emekli ve memurun merakla beklediği maaş zammı oldu. Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan, memur ve emekli zamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, enflasyon rakamlarının açıklanacağı çarşamba gününe işaret etmişti.

"Ekonomik şartlardan ziyade, tamahkarlıktan ve aç gözlülükten kaynaklandığını" vurguladığı meselenin üstüne gideceklerini belirten Erdoğan, "Ticaret Bakanlığımız denetimlerini daha da sıklaştıracak. Stokçuluk ve fırsatçılık yapanlara asla müsaade edilmeyecek. Milletin canını yakanlardan hukuk ve serbest piyasa kuralları içinde muhakkak hesap soracağız. Memur maaşlarına yapılacak zam miktarıyla ilgili süreci başlatıyoruz. 5 Temmuz Çarşamba günü 6 aylık enflasyon oranlarımız netleşmiş olacaktır. Enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte biz de memur ve emeklilerimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Tatile girmeden evvel Meclis onayı gerektiren tüm hususları parlamentomuzun taktirine sunacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Hürriyet'in iktidara yakınlığıyla bilinen yazarlarından Abdülkadir Selvi, konuyu bugünkü köşesinde değerlendirdi. 

Selvi, "Maaş zamları ne olacak? Merkez Bankası’nın yeni adımı ne?" başlıklı yazısının ilgili bölümünde şunları aktardı:

"Dünkü kabine toplantısında Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan kapsamlı bir sunum yaptı.

1- En düşük memur maaşı 22 bin TL’ye çıkıyor. Buna göre öğretmen, doktor, hemşire, polis, mühendis aylıklarına kademeli olarak artış yapılacak.

2- Kademeli artışlar yapılacak. Bir yüzde artış, onun üzerine ise seyyanen bir zam yapılacak. Örneğin yüzde 25 artı 7 bin, yüzde 25 artı 8 bin artış olacak.

3- Memur ve emeklilerin maaş zammı için yarın açıklanacak olan enflasyon oranı bekleniyor. 6 aylık enflasyonun yüzde 18 civarında olması öngörülüyor. Böylece enflasyon artı refah payı artışı yapılacak."

Editör: Yadigar Hanım