İYİ Parti Lideri Akşener, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu.

Filistin'de meydana gelen olaylara siyasi aidiyetlerin üstünde bir bilinçle bakmak ve yaşananları doğru tanımlamak zorunda olduklarını vurgulayan Akşener, "Savaş tarihi bize göstermiştir ki; bugüne kadar büyük savaşlar her seferinde bir kumpas ve kışkırtmayla tetiklenmiştir. Çünkü bir toplumu topyekun bir savaşa ikna etmek için en elverişli yol, toplumdaki intikam ve korku duygularını tetiklemektir. İşte Hamas'ın terör saldırısı da İsrail toplumuna korku saldığı gibi Netanyahu'ya da gözü dönmüş gaddarlığını sergileyeceği bir bahaneyi hediye etmiştir. Hamas'ın sivilleri katleden eylemleri; Filistin'in uluslararası hukuktan doğan haklarını gölgelemiş, Netanyahu'nun kirli ajandasına hizmet ederek en büyük darbeyi Filistin halkına vurmuştur. Hamas'ı Filistin'i temsil eden meşru bir siyasi yapı olarak tanımlamak; Filistin hükümetini yok saymaktır. Hamas'ı, Filistin'in yegane temsilcisi görmek Filistinli sivilleri dünyaya terörist olarak göstermeyi hedefleyen Netanyahu'nun insanlık dışı tezlerine dolaylı destek vermektir. Elbette ki topraklarını İsrail işgaline karşı savunmak Filistinlilerin en doğal hakkıdır. Ancak bu haklı direnişin sözcülüğünü Hamas'a devretmek; Filistin'e değil, Netanyahu'ya yapılan bir hizmettir. Ve Netanyahu'ya hizmet eden bir dış politika da barışı getirmeyeceği gibi hiçbir çocuğun, hiçbir kadının ve hiçbir sivilin canını kurtarmayacaktır" diye konuştu.

'SEN NEDEN HAMAS'I MEŞRU GÖRÜYORSUN?'

Hamas'ın saldırılarının zamanlamasının her türlü şüpheye açık olduğunu, kime ve neye hizmet ettiğinin şüpheli olduğunu işaret ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hala canhıraş bir şekilde Hamas'ı savunduğunu söyleyen Akşener, "Bir de dönüp gerçekleri söylediğimiz için bize kızıyor. Neymiş? Biz Hamas'ın ne olduğunu bilmiyormuşuz. Söyle bakalım Sayın Erdoğan; sen sözde Kürdistan’ın bir parçasını Türkiye'de gördüğünü söyleyen Hamas'ı niye savunuyorsun? Ortada Filistin'in meşru bir hükümeti varken, sanki Filistinliler için hayırlı bir iş yapmış gibi; sen neden Hamas'ı meşru görüyorsun? Bu kadar şaibeli bir eyleme imza atanları sen hangi akılla 'mücahit' diye lanse ediyorsun? Amacın nedir Sayın Erdoğan? Filistin'in haklılığını zayıflatmak mı istiyorsun? Netanyahu terörüne zemin kazandırmak mı istiyorsun? Yoksa zaten aportta bekleyen dünya kamuoyunun Filistinlileri terörist diye etiketlemesini sağlamak mı istiyorsun? Seni buradan uyarıyorum; sorumsuzca yaptığın açıklamalarla Netanyahu'nun değirmenine su taşıyorsun. Türkiye'nin bugüne kadar sergilediği rasyonel duruşa ve üstlenmeye çalıştığı ara bulucu rolüne zarar veriyorsun. En büyük kötülüğü de Filistinli mazlumların haklı davasına yapıyorsun. Senin Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak yapman gereken; Türkiye'nin terörün her türlüsüne karşı olduğunu anlatmaktır" ifadelerini kullandı.

'ÜLKEMİZ BÖYLESİ KÖTÜ BİR YÖNETİMİ HAK ETMİYOR'

Her geçen gün ağırlaşan bir tablo ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Akşener, “İnsanlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız ve hatta bebeklerimiz sağlıklı ve dengeli beslenemiyor. Israrla sürdürülen yanlışlar elbette iktidardakilerin hayatlarını etkilemiyor olabilir. Ancak vatandaşlarımız ekonomideki yanlış kararlar yüzünden ağır bedeller ödüyor. Ekonomiyi oyuncağa çeviren iktidar, seçimin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen maalesef hala kapsamlı bir ekonomik reçeteyi ortaya koyamadı. Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon altında ezilen insanlarımız; barınma krizi, açlık tehlikesi ve derinleşen yoksulluk gerçeği ile bir başlarına bırakıldılar. Türkiye kendi insanını aç ve açıkta bırakmayacak kadar büyük ve güçlü bir devlettir. Ve ülkemiz böylesi kötü bir yönetimi hak etmiyor" dedi. (DHA)

Editör: Habererk Haber Merkezi