İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, dün  Balıkesir’in Susurluk Belediyesi tarafından yapılan kongre ve kültür merkezinin açılışını yaptı.

Cumhuriyetin kuruluşu sonrası nesillere yeterince bilgi verilemediğini anlatan Akşener, “Yeteri kadar Atamızı, cumhuriyetimizi, Atatürk’ümüzü anlatamadık. Biz suçluyuz. Çünkü biz bulunduğumuz her görevde bunu anlatmalıydık. Bugün geldiğimiz noktada derin bir üzüntüm var. Osmanlı Devleti’nin monarşisi devam etseydi, Osmanlıyı reddetmiyorum elbette baş tacımız ecdadımız... Biz şunu anlatmalıydık, sayın Erdoğan önce Başbakan sonra Cumhurbaşkanı olamazdı babasının mesleği neyse onu sürdürüyor olacaktı. Cumhuriyet olmasaydı Abdullah Gül Başbakan, Cumhurbaşkanı olamazdı. Meral Akşener, grubu olan bir siyasi partinin genel başkanı olamazdı. Ailenizin durumu neyse onu sürdürmek zorunda kalırdınız” diye konuştu.

“ATATÜRK’Ü GÖZDEN DÜŞÜRMEYE DOLAYISIYLA CUMHURİYETİ DÖNÜŞTÜRMEYE GAYRET EDEN BİR RUH HALİNİN TEZAHÜRÜ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi cumhuriyetin nimetlerinden faydalanan bir ekip iş başında ama en büyük problemleri Cumhuriyet’e uyuz olmak. En gıcık kaptıkları devlet büyüğü, adını anmasalar da Atatürk... Atatürk’e direkt hakaret edilmese de yandaşlar tarafından bırakın hakareti, küfredildiği, anasına her türlü iftiranın edildiği ve Atatürk’ü gözden düşürmeye dolayısıyla Cumhuriyet’i dönüştürmeye gayret eden bir ruh halinin tezahürü ile karşı karşıyayız.

“GAZZE’NİN YANINDA OLANLAR-GAZZE’NİN KARŞISINDA OLANLAR, SANKİ VARMIŞ GİBİ BİR KUTUPLAŞMANIN ORTAYA KONULDUĞU BİR MİTİNG YAPILIYOR”

Katil Netenyahu’nun yaptığı ağır bir soykırımın karşısında durmak her insanın görevidir. Her dinin ortak noktası da vicdandır. Yani merhamettir. O vicdan sahibi Gazze’de yapılanlara karşı koymalıdır. Eğer siz 100 yılını kutlamak üzere bir plan, program yapılması lazımken hiçbiri yapılmazken her türlü anma programının, organizasyonunu iptal edildiği bir süreçten sonra cumartesi günü Filistin mitingi adı altından bir miting yapılıyor. Bizler çağrılmadık. Sadece Cumhur İttifakı’nın mensuplarının davet edildiği ve yerel seçim seçimlere giderken Gazze’nin yanında olanlar-Gazze’nin karşısında olanlar, sanki varmış gibi bir kutuplaşmanın ortaya konulduğu bir miting yapılıyor. Ayıptır, günahtır, çirkindir. 29 Ekim pazar günü, siz 28 Ekim cumartesi günü bu mitingi yapıyorsunuz. Ya bir hafta evvel ya bir hafta sonra yapsanız ne olurdu ki? Bu bir bilinçaltının şuura çıkışıdır.”

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçim sonuçlarını değerlendiren Akşener, “Seçim olur seçmen karar verir. Dedi ki AK Parti’ye ‘Sen iktidarsın amacın nedir hizmet etmek’ bize de dedi ki ‘Göreviniz milletin avukatı olmaktır.’ İYİ Parti bu görevini yerine getirmek üzere her bir vatandaşımıza ulaşmaya gayret etti. Birden biz ‘terörist, FETO’cu’ olduk. Köye gittiniz, köyün dertlerini konuşmak yerine bizim HDP, PKK ile alakamız yok, bunu anlatmak zorunda kaldınız. Sonuç ne oldu? Seçmen çırak çıktı… Seçmen velinimettir, seçmenin karşısında bütün siyasetçiler topuk selamı vermek zorundadır iddiasındayız” dedi.

Editör: Habererk Haber Merkezi