Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türk yükseköğretim sistemi ileri bir seviyeye ulaştı. Üniversite sayımızı 77'den 207'ye çıkardık. Almanya'dan çok çok ilerdeyiz onu söyleyeyim, Merkel'e 8 milyon 400 bin üniversite gençliğimiz var deyince şöyle bir üff dedi" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

MİLLİ UZAY PROGRAMI

Geçtiğimiz günlerde milli uzay programımızı kamuoyuyla ve tüm dünya ile paylaştık. Türkiye’nin uzay yarışında böylesine iddialı hedefler ortaya koyması, kalbinde azıcık ülke sevgisi olan herkesi heyecanlandırmıştır.

Ama maalesef bir kesim var ki, ülkelerinde yaşanan her iyi, olumlu, hayırlı gelişme onların üzerine adeta kâbus gibi çöküyor, rahatsız oluyorlar. Kim şakaya vurarak kimi de göstere göstere husumetleri, kinlerini ve nefretlerini sergilemekten çekinmiyor.

Dünyada kendi ülkesinin felaketini dileyecek ve yaşanan her felaketten haz duyacak kadar insanına yabancılaşmış başka bir kesim var mıdır bilmiyorum.

Türkiye’nin ilan ettiği her hedefi, sağladığı her başarıyı, kat ettiği her mesafeyi kahırla karşılayan bu kesimi mazur görmek istiyoruz. Ama maalesef bu hüsnü niyeti bile hak etmiyorlar.

Artık bu ruh hali, siyasi rekabetle ve ideolojik çekişmeyle dünya görüşü farklılığı, hatta çıkar çatışmasıyla izah edilmeyecek bir görünüme bürünmüştür.

Bölünmüş yol, otoyol yaparsınız, ne diyorlar; buraya uçak mı inecek. Havalimanı yaparsınız ‘buraya uzay mekiği mi inecek' derler. Uzay programı açıklarsınız. ‘Yapacak başka işiniz mi kalmadı' derler.

Kurum bütçesiyle birçok farklı kurumun aynı amaç doğrultusunda yürüttükleri projelerin bütçelerinin farkını bilmeden ‘Bu parayla mı' diye burun kıvırırlar. Yarın öbür gün uzaya kendi aracımızı, kendi bilim insanımızı gönderdiğimizde ‘dünyaya mı sığmadınız' diyeceklerini şimdiden duyar gibiyim.

‘MERKEL ŞAŞIRDI’

YÖK projesinin tanıtım töreninde söylediğim gibi altyapı ve insan kaynağına yaptığımız yatırımla Türk yükseköğretim sistemi ileri bir seviyeye ulaştı.

Üniversite sayımızı 77’den 207’ye, öğrenci sayımızı bir milyondan, Almanya’dan çok çok ilerdeyiz onu söyleyeyim, Merkel’e 8 milyon 400 bin üniversite gençliğimiz var deyince öyle bir şaşırdı.

Öğrenci sayısı itibariyle Avrupa’da üniversiteye erişim sayısında ilk sıraya çıktık. Bütçeden ayırdığımız payı 2.5 milyar liradan aldık, bu yıl itibariyle 36 milyar liraya yükselttik.

ERDOĞAN’DAN İMAMOĞLU’NA ‘TABLET’ TEPKİSİ

Hiçbir belediye, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın olurunu almadan tahvil çıkaramaz. Cumhurbaşkanı’nın onayı olmadan tahvil çıkaramaz, yurt dışından borçlanamaz.

Geçenlerde ana muhalefetin başındaki zat, biz diyor ‘şu kadar ucuz faizle, yurt dışından borçlanma yaptık' Nitekim daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı'mız bunun nasıl bir yalan olduğunu açıkladı, belgeleriyle.

Bir şeyi öğren, öyle konuş. Yalana gerek yok, dürüst ol. Ana muhalefetin başındaki bir zat, bunlar yakışmıyor. Ama alışkanlıkları bu, çünkü yarışa girmek güç ister, yarışa girmek istikrar ister. Bunlarda bu yok.

Geçtiğimiz günlerde baktım birisi öğrenci sayısının, 3,5 milyonu geçtiği koskoca İstanbul’da 40 bin tablet dağıtmakla övünüyor. Birileri de buna atlayıp, şişirdikçe şişiriyor. Böyle allamak, pullamak olur mu?

Milli Eğitim Bakanlığımızın bugüne kadar dağıttığı 2 milyonu aşkın tableti bir kenara bırakıyorum, bizim sadece Şahinbey İlçe Belediyemizin dağıttığı 50 bin tableti ise kimse görmüyor, görmek istemiyor. İlçe belediyesi dikkat edin.

Bu zihniyetin ülkemize kaybettirdiği vaktin ve enerjinin kıymetini geçtiğimiz 18 yılda yine bunlara rağmen yaptığımız işlere bakınca daha iyi anlıyoruz.

İnşallah Türkiye 2023 hedeflerine ulaşacak dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına da girecek, uzaya da gidecek, küresel ve bölgesel lideri de olacak. Biz buna inanıyoruz. İnanmak ve harekete geçmek başarının yarısıdır.