Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan bir aylık ABD gezisinden döndü çok şükür. Erkan ABD’de iken Türkiye’de neler oldu neler? Gaye Erkan göreve başlamadan önce şartlı gelmiş söylenildiğine göre. Şöyle ki; benim yeni doğmuş bebeğim var nasıl yaparım deyince; olsun MB binası içinde bebeğin için özel bir oda yaptırırız. Hatta anneni ve babanı da bu özel bölümde ağırlayabilirsin demişler. Erkan’ın babası bu misafirliği yanlış anlamışa benziyor. Banka içinde bir süre sonra terör estirmeye başlamış. Hatta bir personelin işine son verdirmeye kadar işi vardırmış. Mış diyorum görmediğimiz için yine basında çıkan haberlerden bunları öğreniyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı Hafize Gaye Erkan’ı seçimlerden önce görevden alamaz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “NAS” varken sana ne oluyor bana ne oluyor sözleri ni hepimiz hatırlıyor olmalıyız. Para politikaları gereğince faizi yüzde 8,5 seviyesine kadar indirilmişti. Erkan göreve gelir gelmez her ay faiz oranlarını artırmaya başladı ve daha dün ABD’den ayağınız tozuyla gelir gelmez Politika Faiz oranını yüzde 45’e çıkardı. Hani NAS vardı? Ne oldu NAS’a?

Tekrar ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı seçim öncesi Gaye Erkan’ı görevden alamaz. Piyasalar zaten allak bullak olmuş. Gaye Erkan’ı görevden alması demek piyasanın tamamen karışması demektir. Bunu bildikleri için alamaz diyorum. Ama seçimlerin sonrasında Gaye Erkan’ı mutlaka görevden alır diye düşünüyorum. Aslında Gaye Erkan, para politikaları doğrultusunda ekonominin doğal şartları doğrultusunda doğru şeyler yaptı. Ama buna rağmen döviz kurları Türk Parasına göre değeri artıyorsa, yabancı sermaye gelmiyorsa, yerli sermaye çekinceler koyuyorsa bir sebebi olmalıdır. Genel manada iktidara güven unsuru azaldığı için tüm bunlar oluyor. Güvenin olmadığı yerde huzursuzluk vardır. Dolayısı ile sermaye sahipleri bu güvensiz ortamda yatırım yapmaktan imtina ediyorlar.

Kısaca güvenin olmadığı bir yerde hiçbir ilerleme olmaz. Evlilikte güven, ticarette güven ve nihayetinde siyasette güven diyorum. Bu üç konuda güven olmadığı sürece hiçbir birliktelik ayakta duramaz. Olay budur.

NE MUTLU TÜRKÜM VE MÜSLÜMANIM DİYENE VE DİYEBİLENE