Çankırı'nın MHP'li belediye başkanı İsmail Hakkı Esen, kendinden önceki AK Parti dönemini eleştirdi ve israfın önüne geçtiklerini belirtti.

Türkiye günlerdir İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde ortaya çıkan AK Parti dönemindeki israfları konuşurken, Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'den de AK Parti'ye israf göndermesi geldi.

AK Parti'nin üç dönem süren yerel iktidarının ardından 31 Mart yerel seçimlerinde MHP'ye geçen Çankırı Belediyesi'nde başkan İsmail Hakkı Esen,  Belediye araçlarının kullandığı akaryakıttan % 23 oranında tasarruf ettiklerini ve belediyenin 62 milyon 104 bin lira olan borcunun 5 milyon 751 bin 673 lirasını ödediklerini belirtirken, “Personel maaşını ödemek için bankadan kredi alan bir yönetimden devraldığımız belediyeyi kısa sürede icraat yapan ve borçlarını ödeyen belediye konumuna getirdik” dedi.

"GEREKSİZ HARCAMA VE İSRAFLARIN ÖNÜNE GEÇTİK”

Sözcü'nün haberine göre, Başkan Esen, belediyede ‘Ben yaptım oldu' mantığını tamamen yerle bir edip bütüncül bir belediyecilik anlayışıyla ortak akıl ve kararla istişare kültürünü geliştirdiklerini belirterek, “Gereksiz harcama ve israfların önüne geçip belediyemizin öz kaynaklarını daha verimli kullanma gayretinde olduk” diye konuştu.

"BELEDİYE KARA GEÇTİ"

MHP'li başkan Esen, “Personel maaşını ödemek için bankadan kredi alan bir yönetimden devraldığımız belediyeyi, şükürler olsun ki, kısa sürede icraat yapan ve borçlarını ödeyen bir belediye konumuna getirdik. Genel hesapta geçmiş dönemden kalan borçlardan 5 milyon 751 bin 673 TL borcu ödedik” dedi.

BELEDİYEDEKİ ARAÇLARDA AKARYAKIT TASARRUFU

Belediyede her birimde tasarruf yapıldığını dile getiren Başkan Esen, “Uygulamaya koyduğumuz araç havuz sistemi ile belediye araçlarının kullandığı akaryakıttaki tasarruf oranı geçmiş dönemle kıyaslandığında % 23 oranındadır. Yine uygulanan tasarruflar sayesinde Kültür ve Sosyal İşler ile Özel Kalem Müdürlüğü'nde gelişi güzel harcama ve malzeme alımlarının önüne geçilmiştir. Belediyemizin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetler oluşturulan satın alma birimi aracılığı ile yapılmaktadır. Mal ve malzeme alımdaki kar oranı da geçmiş döneme nazaran % 18 ile % 25 arasındadır” ifadelerini kullandı.

HİZMETTE AKSAMA OLMADI VERİMLİLİK ARTTI

Alınan tasarruf tedbirlerine karşın hizmetlerde herhangi bir aksama olmadığını söyleyen Başkan İsmail Hakkı Esen, şunları kaydetti; “Göreve geldiğimizden bu yana ekiplerimiz; 4 bin 772 m² kaldırım parke imalatı, 3 bin 600 m² yol parke imalatı, 4 bin 900 m² bordür imalatı, bin 150 m2 engelli taşı, 8 bin 100 ton sıcak asfalt, 72 bin 500 m² sathi kaplama, 930 m² kalıp imalatı yapmış, ayrıca yeni yerleşim alanları için 2 bin 720 m yeni yol açmıştır. Su tüketiminde % 57 kayıp kaçak oranımızı beş yıllık süreçte % 30'ların altına indirmeyi hedefliyoruz ki bu oran aynı zamanda yerel bir hedefin dışında milli bir hedeftir. Bu anlamda içme suyundaki kayıpların belirlenmesi için öncelikle belediye tesisleri, park ve bahçeler ile ilimizdeki ibadethanelere su sayaçları taktık. Kayıplarla mücadele çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz” dedi.