Türkgün gazetesi yazarı Alparslan Tekbaş “Sözleşmeli tarımsal üretimin çiftçiye etkisi” başlıklı yazısında “Sözleşmeli tarım üreticiye satış; sanayiciye ham madde; tüketiciye de yüksek fiyatlı ve sağlıksız ürün derdinden kurtaran model olarak anlatılıyor, tanıtımlar yapılıyor. Bu üretim modeli stratejisi uygulanabilirse, milyarlarca dolarlık ekonomi oluşturabileceği öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

“Sahada uygulanmaya çalışılan sözleşmeli üretim serüveni; tohum, yakıt, mazot ve gübre parası olmayan çiftçiyle başlıyor” diyen Alparslan Tekbaş şöyle devam etti:

“Çareyi yazın ödeme kolaylığı sağlayıp kendisini üretim kölesi olarak gören tüccar, özel sektör ve fabrikalara kendini teslim ediyor. Çiftçi bu kişilere üretim yapabilmek için sürekli ürün yetiştirmek zorunda kalıyor. Üretim yaptıran çiftçinin tohum, mazot ve gübresini veriyor vermesine de, ürün fiyatını ve diğer bütün fiyatları kendi belirliyor. Sonra kalan rakamı çiftçiye ödüyor. Bu süreçte çiftçi tarlasını ekebilmek için tüccar, özel sektör ve fabrikaların uyguladıkları fiyat politikasına sesini çıkaramıyor, âdeta boyun eğmek zorunda bırakılıyor.”

“GÜNÜ KURTARMA ANLAYIŞINI BİR KENARA BIRAKALIM”

Alparslan Tekbaş yazısını şöyle sonlandırdı:

“Gelin, bir tarım ailesi olarak öncelikle şu hususta anlaşalım. Tarımda ciddiyet eksikliği tehlikelidir. Anlık kararlar, anlık cümleler ve anlık işlerle yürüyen günü kurtarma anlayışını bir kenara bırakalım. İklimi, toprağı ve bilgi birikimiyle üretimde büyük potansiyele sahip olan ülkemiz tarımı için, doğru ve yerinde üretim uygulamaları yapalım.

Gerekli finansal destekler sağlanırsa, milyarlarca dolarlık ekonomi oluşturabileceğimizden hiç kuşkunuz olmasın.”