Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 21 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler için yürüttüğü kampanyasında Türkiye vaadini açıkladı. Miçotakis, Yunanistan'ın Türkiye ile kara sınırının tamamına duvar örme sözü verdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Yunanistan İçişleri Bakanı Takis Theodorikakos ile birlikte Türkiye sınırında bulunan Evros bölgesini ziyaret etti. Burada Yunanistan'ın Türkiye ile olan kara sınırının tamamına duvar örme sözü veren Miçotakis, 37,5 kilometre uzunluğundaki mevcut çelik duvara önümüzdeki 12 ay içinde 35 kilometre daha ekleme yapmayı planladıklarını, ancak başka bir hükümetin iş başına gelmesi durumunda bu planın tamamen gündem dışı kalabileceğini söyledi.

2026 yılına kadar 100 kilometreden fazla duvar ekleneceğini ifade eden Başbakan, şunları söyledi:

“Bugün Yunanistan'da bu projeye karşı savaşan siyasi güçler olmasından dolayı üzüntümü belirtmek isterim. Mevcut duvar ve vadettiğimiz duvarlar yasadışı göçe karşı etkili bir caydırıcı güç olacaktır. Ördüğümüz duvar geçen yıl kara sınırımızdan 250 binden fazla geçişin önlenmesine yardımcı oldu.”

SURİYELİ MÜLTECİLERİN GEÇİŞİNİ ÖNLEMEK İÇİN METAL DUVAR ÖRÜLMÜŞTÜ

Türkiye ile Yunanistan arasında 212 kilometre kara sınırı bulunuyor. 2012'de Yunanistan tarafından Suriyeli mültecilerin geçişini önlemek için sınıra 3 metre yüksekliğinde ve 12,5 kilometre uzunluğunda metal duvar inşa edilmesi ile başlayan duvar projesi, Ekim 2020'de Afganistan'dan gelen göçmenlere karşı 5 metre yüksekliğinde ve 27 kilometre uzunluğunda yeni çelik duvarın inşaatı ile devam etti. Günümüzde 37,5 kilometre boyunca uzanan duvarın Yunanistan tarafında akustik önleyiciler ve aktif sınır ekipleri yer alıyor. Rescue raporuna göre Yunanistan’da 119 bin 700 mülteci bulunuyor.