Milattan önce 2686-2181  yılları arasında hüküm süren Eski Mısır Krallığı’nın tarihi başkenti Abidos’ta, 2’nci Ramses tarafından inşa ettirildiği bilinen tapınakta ABD ve Mısırlı arkeologların yürüttüğü çalışmalarda yeni keşiflere imza atıldı.

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Sohac kenti sınırları içinde yer alan antik kentteki kazı çalışmaları sonucu Mısır’da Batlamyus Hanedanı (Milattan Önce 332-30) dönemine tarihlenen 2 bini aşkın mumyalanmış koç başı bulunduğu bildirildi.

ABD arkeoloji ekibinin başkanı Samih İskender, bu miktarda mumyalanmış koç başının, ‘adak kurbanı olarak kullanılmış olmaları ya da 2. Ramses’in, ölümünden sonraki bin yıl boyunca kutsanmaya devam ettiği’ şeklinde iki olasılığı akla getirdiğini kaydetti.

Mısır'da 2 bin mumyalanmış koç başı bulundu - Son Dakika

Tapınakta Altıncı Hanedan (Milattan Önce 2345-1821) dönemine ait, farklı ve benzersiz bir mimari tasarımı büyük bir yapı ve tapınağı çevreleyen kuzey duvarının bazı kısımları da ortaya çıkarıldı.

Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri’yse söz konusu keşfin, Abidos’taki 2’nci Ramses Tapınağı’nın tarihine dair önemli ayrıntıları gözler önüne serdiğini vurguladı.

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı 2020’de de bu tapınakta, başka hayvanlara ait kemik ve iskelet parçalarına ulaşıldığını açıklamıştı.

Editör: Yadigar Hanım