Rusya’nın başkenti Moskova’da bugün koronavirüsün yayılmasını önlemek için karantina dönemi başladı. Kent sakinleri yalnızca en yakın market ve eczaneye gidebilecek.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in dün akşam saatlerinde duyurduğu karar doğrultusunda koronavirüsle mücadele amacıyla kent sakinleri bugünden itibaren karantinaya girdi.

Karara göre, Moskovalılar yalnızca en yakın market veya eczaneye gidebilecek, acil tedaviye başvurabilecek, evlerinin 100 metre uzağına kadar mesafede köpeklerini gezdirebilecek, çöpü çıkarabilecek ve sadece mecburi olması durumunda işe gidebilecek.

Tedbirlere uyum, kameralı yüz tanıma sistemi ile izlenecek

Karantina, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen hafta ilan ettiği, çalışanların ücretlerini almaya devam edeceği tatil dönemi ile aynı anda başlıyor.

Alınan yeni tedbirler başkentteki kameralı yüz tanıma sistemi ile polis tarafından izlenecek. Bu tedbirlerle birlikte Rusya’nın sınırlarını kapatması kararı da yürürlüğe giriyor.

Mişustin, diğer bölge başkanlarından da karantina çalışma yapmalarını istedi

Öte yandan Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, bölge başkanlarından da Moskova’daki gibi karantinaların başlatılması için çalışmalarını istedi.

Putin, geçen hafta çarşamba günü vatandaşların bu hafta çalışmayacağını, ancak yine de ücretlerini alacağını söylemişti.

Rusya’da şimdiye kadar 1534 koronavirüs vakası ve 8 ölüm kaydedildi. Vakaların 1000’den fazlası ise Moskova’da bulunuyor.

Salgının yayılmasını önleme kapsamındaki tedbirler, yaş fark etmeksizin tüm vatandaşları kapsıyor.

Restoran ve kafeler dahil olmak üzere, ihtiyaç duyulmayan dükkanların kapatılmasının ardından Moskova sokakları boşaldı, ancak kent merkezindeki caddelerde yine de trafik var.

Koronavirüs hastalığının çıktığı ilk günden bu yana, virüsün en çok ileri yaşta olanları etkilediği konuşulsa da Rusya'nın başkenti Moskova'da koronavirüs için kurulan hastaneden gelen veriler gençleri de ilgilendiriyor.

Çünkü hastanede solunum cihazına bağlanan hastaların yüzde 40'ı 40 yaş altında.

SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI OLANLARIN YÜZDE 40'I 40 YAŞ ALTI

Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarında dönüştürülen özel koronavirüs karantina hastanesinin Başhekimi Denis Protsenko, durumları ağır olduğu için yapay solunum cihazına bağlanan hastaların yüzde 40'ının 40 yaşından genç olduğunu açıkladı. Böylece virüsün 'yaşlılarda etkili olduğu' haberleri de tartışmalara neden oldu.

Hastanenin yoğun bakım ünitesinde şu an 17 hastanın bulunduğu bildirildi ve aastaların yaş grubuna göre dağılımı şöyle sıralandı:

Yüzde 46'sı 35 ila 64 yaş arası.

Yüzde 33,5'i 18 ila 34 yaş;

Yüzde 15'i 65 yaşın üzeri.

Yüzde 5,5 - çocuklar.

Uzmanlar bu istatistiklerin, hastalığa her yaş grubunda insanın yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterdiğini vurguluyor.

RUSYA'DA SON DURUM

Rusya'nın başkenti Moskova'da dün Moskova Belediyesi, şehirde sokağa çıkma kısıtlamalarının 5 Nisan'dan 14 Nisan'a kadar uzatılması kararını açıkladı. Kovid-19 nedeniyle 9 kişinin hayatını kaybettiği Rusya'da 1836 vaka açıklanmıştı.