Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerdeki il ve ilçe yöneticilerinden birçok ismin milletvekili olmak için istifaya hazırlandığını öne süren Pehlivan, kulis bilgilerini köşe yazısına taşıdı.

"CHP’deki istifalara az kaldı" yazısında kulislerde “Mevcut milletvekillerinin en az yüzde 50’si artık Meclis’te olmayacak” dendiğini dile getiren Pehlivan, “Bu sözü duyduğumda ‘çok kavga çıkar’ dedim içimden. Çünkü Ankara’da nabız yoklayanlar çoğalmış. Mevcut milletvekillerinin yanı sıra sürpriz isimler de yeni dönemde Meclis’te olmak istiyormuş. Bir de parti yöneticileri de listeye girmek isteyince genel başkanların işi çok zormuş” dedi.

Bazı il ve ilçe yöneticilerinin istifa edip milletvekilliği için adaylığını koymayı hazırlandığını belirten Pehlivan, şunları yazdı:

“Ama bir yandan da seçim yaklaşıyor... Bundandır ki istifaların örgütlerde yaratacağı boşluğun dolması için takvimin erkene alınmasına karar verilmiş. Hatta, aralık başına kadar bu konuda bir genelge hazırlanması planlanıyormuş. Hani ‘seçim limanına gidecek gemiler kaptansız kalmasın’ diye yapılıyormuş bu. 

Hazırlanacak genelgeye dikkat çekici bir bölüm de eklenmesi düşünülüyormuş. Deniyor ki yerel yönetimlerdeki seçilmişlerin istifa etmemesi yönünde bir tavsiye de olacakmış. Yani, genelge aracılığıyla belediye başkanlarına ve belediye meclis üyelerine “siz mevcut görevinize devam edin” telkininde bulunulacakmış.  

Özetle... CHP Genel Merkezi’ndeki kurmayların kendi aralarında yaptığı konuşmaları okudunuz. Genel başkanını cumhurbaşkanı yapmak isteyen parti, aday açıklanmadan kendi içindeki bu işi bitirmek istiyor.”

Editör: Yadigar Hanım