Geliştirilen ilacın, aşıların aksine koronavirüsüne karşı anında bağışıklık kazandırılması hedefleniyor.

Sözcü’den Mert Yılmaz’ın derlediği habere göre, İngiliz uzmanlar, korona virüsüne karşı anında bağışıklık kazandıran bir antikor tedavisi üzerinde çalışmaya başladı. Uzun dönemli koruma sağlayan ilacın, aşılama için geç kalmış yüz binlerce kişinin hayatını kurtarabileceği üzerinde duruluyor.Çalışmayı İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi’ne bağlı University College London Hastanesi (UCLH) ve AstraZeneca birlikte yürütüyor. AZD7442 adı verilen antikorla geliştirilen ilaç, korona virüsüne yakalanan kişiye uygulanarak hastalığı bulaştırması ve ağır etkilerine maruz kalması engelleniyor.

"KORONAVİRÜSÜYLE MÜCADELEDE ÇOK GÜÇLÜ BİR SİLAHIMIZ OLACAK"

6 aydan bir yıla kadar koruma sağlaması beklenen ilaç için ilk deneme, sağlık çalışanları ve üniversite öğrencilerinden oluşan 10 kişilik bir gönüllü ekibiyle gerçekleştirildi. Storm Chaser adı verilen yeni klinik deneylerde, global düzeyde 1125 gönüllü üzerinde ilacın test edilmesi planlanıyor. Katılımcılara ilaçtan iki doz olarak uygulama yapılıyor.

UCLH’den Dr. Catherine Houlihan, çalışmaya ilişkin "Antikor kombinasyonunun virüsü etkisiz hale getirebileceğini biliyoruz. Enjeksiyon yöntemiyle uyguladığımız bu tedavinin, korona virüsüne maruz kalarak aşı için geç kalmış kişilere anında koruma sağlamasını umuyoruz. Eğer bu yöntemin işe yaradığını kanıtlarsak, korona virüsüyle mücadelede çok güçlü bir silahımız olacak." dedi.