Rekabet Kurulu, dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden İtalyan Ferrero ve iştiraklerinin fındık pazarında üretimden itibaren, alım, kırım ve ihracat aşamasına kadar tüm seviyelerdeki eylemleri ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen ön araştırmayı soruşturmaya çevirdi.

Kurul, 3 Kasım tarihli toplantısında bulguları ciddi ve yeterli bularak Ferrero hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Nutella, Kinder, Raffaello, Rocher gibi ürünleriyle tanınan Ferrero International S.A. ve iştirakleri hakkında başlatılan ön araştırmanın raporu, 26 Eylül’de Rekabet Kurulu üyelerine sunuldu.

Kurul, Ferrero’nun Rekabetin Korunması Kanunu’nun 4 ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespiti için soruşturma açılmasına karar verdi. Bu süreçte Ferrero’nun tekel olup olmadığı soruşturulacak. 

Rekabet Kurumu tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada: “Ferrero International S.A. ve iştiraklerinin fındık pazarında, üretimden itibaren, alım, kırım ve ihracat aşamasına kadar tüm seviyelerdeki eylemleri ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 03.11.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına, 22-50/734-M sayı ile karar verdi.” denildi.

Editör: Yadigar Hanım