CHP Başiskele İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada öğrencilere Rabia işareti yaptıran ve İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkan öğretmenin memurluktan çıkarılması istendi. Servetiye Cephesi Anadolu Lisesi Müdürü Musa Kurt’un, AKP’nin siyasi simge olarak kullandığı Rabia işareti yaptırdığı öğrencilerle verdiği poz ve İstanbul Sözleşmesi hakkında yaptığı paylaşım tepki gördü.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz günlerde ilçemizde bulunan ve proje okul olarak devletimizin tüm imkanlarıyla donatılan Servetiye Cephesi Anadolu Lisesi’nde müdürlük koltuğunda oturan Musa Kurt’un sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar ülkemizde kamu görevlilerinin ve özellikle gençlerimize ışık olacak öğretmenlerimizin getirilmek istendiği durumu göstermiştir.

DEVLET MEMURU MU?

Musa Kurt, facebook sosyal medya platformundan kendi adına yaptığı paylaşımlarında, AKP üyesi bir siyasetçi edasıyla politik görüş açıklamaktan geri durmadığı gibi daha da öteye geçerek öğrencileriyle AKP ile özdeşleşen Rabia işareti yaparak poz vermiştir. 657 sayılı kanunun tarafsızlık ve devlete bağlılık başlığını taşıyan 7. Maddesinde ‘Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.’

“MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Kanun hükmünü açıkça ihlal eden bu haddini bilmez kişi hakkında derhal yasal işlemlerin yapılmasını kanun gereği devlet memurluğundan çıkartılmasını talep ediyoruz. Bu işlemlerin takipçisi olacağımızı da ihtar ediyoruz. Ve bundan sonra bu cüreti göstererek genç kardeşlerimizi siyasi görüşlerine alet edecek tüm zihinlerin karşısında bizi bulacağını, okulların, siyasi partilerin arka bahçesi haline getirilmesine müsaade etmeyeceğimizi, başta Başiskele’de yaşayan komşularımıza ve tüm kamuoyuna duyuruyoruz.”