Sosyal medya fenomeni Oğuzhan Uğur, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından giderek, sanatçı Haluk Levent ile birlikte yardım faaliyetlerine katılmıştı.

Bölgedeki izlenimlerini 'BaBala TV' isimli hesabından paylaşan Uğur, Kahramanmaraş Kumçatı köyünde barajın çatladığı ve Hatay Yarseli Barajı'nın duvarının çatladığı yönünde paylaşımları nedeniyle gözaltına alınmıştı. Uğur, bugün adliyeye sevk edildi.

Oğuzhan Uğur, soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla savcılığa ifade vermek üzere Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na geldi ve ifade vermeye başladı.

POLİS TELSİZİNDEN GEÇEN ANONSU PAYLAŞMIŞTI

Olayların Babala TV hesabından atılan tweet'lerle ilgili olmadığını, belgeleri savcılıkla paylaşacağını ifade eden Oğuzhan Uğur, önceki akşam konuya ilişkin bir açıklama yapmıştı.

Uğur, ‘olayın kendi üzerlerine yıkılmak istendiğini' belirterek, polis telsizinden “Baraj patladı” iddialarına ilişkin yapılan anonsun görüntülerini de paylaşmıştı.

"BAKANLIK YETKİLİSİ HANIMEFENDİ PAYLAŞMAMIZI İSTEDİ"

Oğuzhan Uğur şu açıklamayı yapmıştı:

“Bizimle ilgili çok çirkin haberler çıkıyor. Diyorlar ki 7 Şubat'ta Babala TV bir tweet atıyor. Bu tweet üzerine bölgede olaylar çıkıyor. İnsanlar ölüyor, ekipler bölgeyi terk ediyor. Hesap vereceksiniz, katilsiniz vs vs… Bunları görmüşsünüzdür. Babala TV'de 500'e yakın gönüllü çalışıyor. Gece gündüz telefon başındalar. Bölgeden gelen ihbarları değerlendiriyor ve hemen teyit merkezimize götürüyorlar.

Arkadaşımıza bir haber geliyor. Kendisini bakanlık yetkilisi olarak tanıtan bir hanımefendi diyor ki; efendim 'Uydu görüntülerini aldık, bunu insanlara duyurmamız lazım, lütfen paylaşın.' diyor. Kadının bakanlık yetkilisi olduğunu Linkedin'den teyit ediyor arkadaşımız. Ve bizden bir gün önce paylaşılmış birkaç haberi görüyor. Gazeteler ve Malatya Valiliği de var açıklamalar arasında. Bunların tamamını teyit kabul ediyor arkadaşımız ve bu tweeti paylaşıyor.

Bunun yalan olduğu birkaç saat sonra ortaya çıkınca da hemen tweeti kaldırıyor. Tweetten zaten benim haberimin olması mümkün değil. Kemik ekibin haberinin olması da mümkün değil. Çünkü 5 dakikada 1000 tweet paylaşıyor Babala TV. Çünkü maalesef bu kadar çok ihbar alıyoruz. Arada asparagaslar elbet oluyor. Bunları teyit etmek zor oluyor ama ne olursa olsun biz teyit ettikten sonra bütün o bize gelenleri Babala Tv hesaplarından paylaşıyoruz.

Olay yani bu kaos, insanların bölgeyi terk etmesi, olaylar çıkması 11 Şubat gecesi saat 12.30’da oluyor. Biz tweeti 7 Şubat’ta atmışız. e 1.5 saat sonra kaldırmışız. Tweet o kadar aşağıda kalmış ve o kadar az etkileşim almış ki infial yaratması mümkün değil. Ayrıca ben de bölgeden gelen birisi olarak, direkt olarak söylüyorum size telefon çekmiyor zaten bölgede. İnternete girmek mümkün değil.

Ben neden bölgeden bütün bilgileri alıp, görselleri alıp, röportajlarımı çekip döndüm İstanbul’a çünkü orda işe yaramıyordum. Sebep; internet yoktu. İnsanlara en faydalı olduğum yer internet. Bunu yapamadığım için zaten buraya döndüm.

Yine teyit ettik, savcılık makamlarıyla da paylaşacağız. Bölgede bu olaylar çıktığı esnada, barajla ilgili atılan yalnız 5 tweet var. Yani bu olay sosyal mecralardan çıkmış, fişeklenmiş ve bölgeyi zarara uğratmış bir durum değil. Bu olay tam olarak sahadan gelen bilgilerle başlamıştır. Bununla ilgili kanıtları da videoyu kaydırarak görebilirsiniz. Şimdi diyorlar ki 11'inde de bir tweet attınız. Olaylar ondan sonra başladı diyorlar. Ona da açıklık getireyim. Biz tweeti 04.04’te atmışız. Ama olay 12.30’da olmuş. Olaylar biz tweeti atmadan önce olmuş."

"GELEN ANONSLARDA BÖLGENİN BOŞALTILMASI İSTENDİ"

"Sevgili Murat Ağırel de bu olayları, soruşturmayı duymuş. Videoları gönderdi bize… O videoları da kaydırarak görebilirsiniz. O videoların birinde AFAD yetkililerinin yaptığı anonsları duyacaksınız. Diğerinde de kolluk kuvvetlerinin yaptığı anonsları duyacaksınız. ‘Bölgeyi boşaltın, baraj patladı' diyorlar. Pardon AKUT yetkilileri. Telsiz anonslarında var.

Olay tamamen sahadan başlayan bir olay. Yine 11 Şubat’ta bizim tweetimizden önce Barış Atay'ın da Cüneyt Özdemir'in yayınında iddialara ilişkin sözleri var. Diyor ki, barajın patladığı söyleniyor, “Durun, sakin olun vs bir şeyler…” Yani olayın bizimle ilgisi yok…Keşke olmasaydı. Bizimle ilgisi yok oh rahatladık diyemiyoruz. Çok kötü olaylar oldu elbette… Ama dediğim gibi konunun bizim attığımız tweetlerle alakası yoktur bu yaşananların.

Bunu özellikle gazetecilerden rica ediyorum. Olay yerinden ihbarlar alıyoruz. Bu ihbarların hepsini savcılık yetkilileriyle paylaşacağız ama savcılık yetkilileri de gerekli açıklamayı yapacaktır. Lütfen gazeteciler araştırsınlar. Bize de sıfır noktasından bildirsinler. Çünkü bu olay sosyal medyadan yayılmadı efendim. Bu olay sahadan yayıldı. gerçek bilgi Konuyu bizim üzerimize yıkmaya çalışanları anlıyorum tabii ki. Çünkü ilk gündem beri büyük mücadele veriyoruz."

"HUKUKİ OLARAK O VİDEOYU PAYLAŞAMIYORUM"

Oğuzhan Uğur kısa bir süre sonra bir video daha yayımlayarak şu açıklamayı yapmıştı:

“Eksik bir bilgi varmış o da şu; bildiğiniz gibi bir gazete başlatıyor bu haberi, yalan haber yaptınız vs vs diye… O kadar hızlı hareket etmişim ki konunun zaten bizimle alakası olmadığına emin olduğum için kendisine cevap vermek amacıyla, 'Bir bakanlık yetkilisi söyledi, elimizde ses kayıtları var görüntüler var' demişim… Var. Şu anda bunları burda paylaşamıyormuşum. Bana kalsa ‘şlaks’ diye paylaşırım. Ama hukukçularımız var burda sağolsunlar destek vermeye gelmişler bizlere… Onlar diyorlar ki bunları paylaşamazsın. Hukuki açıdan yanlış dediler. Biz de bunları savcılıkla paylaşacağız.”

Editör: Yadigar Hanım