Teksas Üniversitesi’ndeki bilim insanları, birçok hastalığa yakalanma riskini yarı yarıya indiren ve genetik hastalıkların bile önüne geçebilecek rahatsızlıkları düşüren “sağlıklı alışkanlıkları”nı açıkladı.

Bilim insanları, yaklaşık 30 yıl boyunca ABD’de yaşayan orta yaşlı 11.500 kişinin yaşam tarzlarının kalp krizi riskini ne kadar etkilediğini mercek altına aldı. İnceleme esnasında 7 farklı alışkanlığın önemine dikkat çeken bilim insanları, bu alışkanlıkları ve egzersizleri düzenli olarak yapan kişilerin genetik riskleri bertaraf edebileceğini belirtti.

İŞTE ÖMRÜ UZATACAK 7 ALIŞKANLIK:

– İyi bir beslenme düzeni
– Düzenli egzersiz
– Sigara içmemek
– Kilo vermek
– Tansiyonu normal seviyesinde tutmak
– Kolesterolü dengelemek
– Kan şekerini düşürmek

Listedeki 7 maddeden tansiyonu normal seviyede tutmanın, kolesterolü dengelemenin ve kan şekerini düşürmenin sağlıklı bir hayat için kritik önemi olduğunu belirten uzmanların araştırması Journal of the American Heart Association tarafından incelendi. Yaşları 45 ile 64 arasında değişen katılımcıların yer aldığı araştırmada bu 7 alışkanlığa sahip olanların kalp krizi ve benzeri rahatsızlık yaşama riski yüzde 30 ile yüzde 43 azaldı.

Bilim insanları tarafından tespit edilen bu 7 alışkanlık hakkında Amerikan Kalp Derneği, “Yaşamın Basit 7’lisi” adını verdi.

Editör: Yadigar Hanım