Artan talep ile fahiş oranda artış görülen, sıfır araçlarda ise tedarik sıkıntısı yaşanan otomotiv sektöründe yeni bir gelişme yaşandı. 

Otomobillerin yatırım aracına dönüşmesiyle Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el kara taşıtlarının tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde satılmasına yasak getirmesinin ardından otomobil satışlarında düşüş görülmeye başladı. Yaz aylarına rağmen otomobil satışındaki bu düşüş ağustos ayı itibarıyla rakamlara da yansıdı. Ağustos ayı başından itibaren ikinci el otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 3 düşüş kaydedildi. Böylece pandeminin etkili olduğu Eylül 2021’den bu yana ikinci otomobil fiyatları ilk kez düşüş gösterdi.

Fiyatlardaki geri çekilmede, sıfır kilometre araçların ikinci elde spekülatif fiyatlara yönelik caydırıcı önlemlerin etkili olduğu düşünülüyor.

İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüşün nedenlerini EKONOMİ’ye değerlendiren Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, alım gücünün düşmesinin fiyatları aşağıya çektiğini kaydetit,

Yalçın, “Seçimden bu yana ikinci el satışlarında bir düşüş vardı. Düşüş devam ediyor. Satışlardaki daralma temmuz sonu itibarıyla fiyatlara yansımaya başladı. Bunda birkaç majör neden var. Birincisi; sıfır kilometre araçlarda pandemiden bu yana önemli bir sıkıntı olan bulunurluk sorunu önemli ölçüde azaldı. Sıfır kilometre araç bulamayan ikinci el araca yöneliyor bu da fiyatları artırıyordu. Şimdi insanlar sıfır km araç bulabildikleri için ikinci ele talep biraz düşüyor. Alım gücünün düşmesi de fiyatları aşağı çekiyor" dedi.

İkinci el otomobilde fiyatların 2021 yılından beri ilk kez düştüğüne dikkat çeken ikinci el otomotiv sektörü temsilcilerinden Otomerkezi CEO’su Muhammed Karakaş da Ağustos'ta başlayan düşüşün 15 Eylül'e kadar süreceğini öngördüklerini söyledi. 

Ekonomim'den Aysel Yücel'e konuşan Karakaş, "Bu tarihten sonra yaz bitiyor, kur da duracak gibi değil. Kur 1-2 lira yukarı kıpırdar. Öyle olunca düşüş durağanlaşır” ifadelerini kullandı.

Carvak CEO’su Mehmet Çelikol da döviz ile ikinci el otomobil fiyatlarını kıyasladıkları endeksin, yılın ilk yarısına göre yüzde 140’lara kadar yükseldiğine dikkat çekerek, “Öngörümüz bunun yıl sonunda yüzde 120’lere düşmesi yönündeydi. Fiyatların döviz bazlı düşüşü bu beklentimizle paralel gerçekleşti. TL bazında önemli fiyat düşüşü görmüyoruz. Ancak sıfır araç arzının artması, ikinci el fi yatının sıfır araç fiyatını geçememesi yönündeki yasal düzenleme ve sezonsallık etkisi ile yaşanan talep düşüşü sebepli Ağustos ayında bazı segmentlerde küçük düşüş görüyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Haziran ayında hem bayram öncesi olması hem de fiyat artışı beklentisi nedeniyle ciddi oranda talep artışı yaşandığına değinen Çelikol, şunları söyledi:

“Temmuz ile birlikte talep düşüşü görmeye başladık ve bu trend Ağustos’ta da devam ediyor. Ancak bu beklediğimiz bir düşüştü, bunu hem yaz ayları hem de bayram sonrasının sezonsallık etkisi olarak değerlendirmek lazım. Eylül ile birlikte geçen yıllarda gördüğümüz gibi tekrar talep artışı gözlemeyi bekliyoruz.”

Editör: Yadigar Hanım