Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Ankara Kaleiçi'nde bulunan Kınacızade Konağı'nı ziyaret etti.

Zafer Partisi Türk Dünyası ve Denizcilik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Can ile birlikte konağın odalarını inceleyerek, yetkililerden bilgi alan Özdağ, Türk milletinin, özellikle gençlerin tarihine sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

KINACIZADE KONAĞI'NIN GEÇMİŞİ 1800'LÜ YILLARA DAYANIYOR

1800‘lü yılların sonunda yapılmış olan Konak, 2007 yılında Kıvırcık Usta tarafından orjinaline sadık kalınarak restore edilmiştir. Kültür, sanat, antika eşya, müze konak, restorant & café olarak faaliyet göstermektedir.

Konağı yaşayan müze haline getiren, Kıvırcık Usta, eskiye olan özlemini ve aşkını Kınacızade Konağı’nda sunduğu farklı bir konseptle tüm Ankaralılara yaşatıyor.

KÜLTÜR VE SANAT AŞIĞI KIVIRCIK USTA

Kıvırcık Usta, ahşaba hayat veren ve can katan ahşap ustalarımızdan bir tanesi...
Antika eşyaların tamir, cila, restorasyon ve dekorasyonuyla uğraşan Kıvırcık Usta, tam 30 yılı aşkın meslek yaşamında birçok ünlü mekâna ve sayısız eşyaya sanatını yansıtıp müşterileri ile dost olmuş hatta çocuklarının bile işlerini yaparak, babadan oğula anneden kızına kalan eşyaların yaşamasına katkıda bulunmuş ustalarımızdan.

Kıvırcık Usta, 3 kez organizasyon gerçekleştirmiş, hat sanatı, tezhip, ebru, cam şişe içerisinde hat sanatı, resim, fotoğraf, eski eşya, antika eşya, koleksiyonluk parçalar ile 10 bini aşkın Selçuklu ve Osmanlı tespih sergileri açmış.

Çeşitli yarışmalar, şiir akşamları, akşam sohbetleri, Hacivat-Karagöz sokak tiyatrolarıyla beraber Kınacızade Konağı’nda çekilen canlı yayınlara, dizilere ve sinema filmlerine katkıda bulunmuş, ve hatta bunların hiçbirinden ücret dahi beklemeden hem kültür ve sanatın hem konağın hem de  Ankara Kalesi’nin tanıtımına çok büyük katkı sağlamış.

Kınacızade Konağı’nın duvarlarını Ankara’nın eski fotoğrafları, yağlı ve sulu boyalı Ankara resimleri, tablolar ve Ankara’ya ait objeler süslüyor.

Yılda 20 bin Avrupalı turist toplamda yıllık 50 bini geçkin ziyaretçisi olan kültür elçisi bir konak…

KONUKLARA ÖZEL ODALAR

Konakta 5 özel oda bulunuyor. Bunların içinde 3 büyük isme ait 3 özel oda bulunuyor. “Akademisyenler Odası” olarak isimlendirilmiş odalardan birincisi “Prof.Dr. Halil İnalcık’a ayrılmış çalışma odası.

Odada, İnalcık’ın daktilosundan ödüllerine, cübbelerinden kitaplarına kadar hocaya ait özel eşyalar bulunuyor. Ankara içi-dışı ve hatta Avrupalı akademisyenlerin bile toplantı yeri haline gelmiş olan konakta, İnalcık yurtdışından gelen misafirlerini bu odada ağırlıyor.

Konaktaki müze odalarının bugünlere gelmesinde çok büyük emeği ve hibeleri olan İsmet İnönü’nün özel kalem müdürlüğünü yapmış kendini kültür ve sanata adamış bir hayırsever olan, Kadın Siyasetçiler Platformu Kurucusu ve Genel Başkanı Yurdusev Arığ’ın da odası bulunuyor.

Odalardan diğeri de “Jülide Gülizar Gazeteciler Odası”.

TRT’nin ilk kadın spikeri olan Gülizar, kendine tahsis edilmiş bu odada hemen hemen haftanın her günü gençlerle buluşmuştur.

Vefatından önce 45 bölümlük bir “Ankara Masalı” belgeselini buradaki odasında kaleme almış ve hazırlamıştır.

14 Mart 2011 tarihinde hayıtın kaybeden Jülide Gülizar, bu odada gazetesini okuyup, yazılarını hazırlamıştır.

Bu oda aynı zamanda yerel, ulusal ve Avrupalı gazetecilerin toplanma yeri olma özelliğini de taşıyor. Ünlü-ünsüz birçok gazeteci ve Avrupa Gazeteciler Derneği ayrıca Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi’nin de aktif olarak kullandığı Gazeteciler odası özelliğini taşıyor.

Kınacızade Konağı’nda kütüphane olarak kullanılan yerli yabancı tarihi kültürel sanatsal eski ve yeni kitaplardan oluşan tarihi atmosferde çayınızı ve kahvenizi yudumlarken okuma köşesi olarak ayrılan bu odadan istifade edebilirsiniz.

ANTİKA EŞYALARIN YENİDEN HAYAT BULDUĞU MÜZE ODALAR

Kınacızade Konağı’nın en büyük özelliklerinden birisi de antika eşyaların sergilendiği müze konak olarak işlev görmesi. Kıvırcık Usta bütün birikimini, müşterilerinin ve dostlarının hediyelerinden ve hibelerinden oluşan antika eşyaları, müze odalarda toplamış.

Konağın girişten başlayarak çatı katında cihannüma odasına kadar oluşturulmuş müze odalarında tarihi tanıklık etmiş, eski meclis tutanaklarının yer aldığı kitaplardan kıyafetlere, porselen, objeler, efemera ve el sanatlarından bakır eşyalara kadar sergilenen pek çok tarihi detay, Konağın ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen yaşatıyor.

BÜYÜLÜ ATMOSFERDE MUHTEŞEM LEZZETLER

Kınacızade Konağı, gündüzleri kahvaltı, öğlenleri ev yapımı yemekleri keyfinin, akşamları ise eski şarkılar eşliğinde muhteşem lezzetlerin hakkını ayrı ayrı veriyor.

Ankaralıların ve yerli-yabancı herkesin uğrak yeri haline gelmiş konağın restaurant ve cafe kısmı Kıvırcık Usta’nın oğlu Fuat Ülger tarafından işletiliyor.

Editör: Yadigar Hanım