Son olarak geçen hafta İstanbul Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Enes Sayhan'ın kafasına ateş ederek yaşamına son vermesi, dün de Beyoğlu kaymakamlığında görevli nöbetçi polis memurunun intiharı, EGM içinde ayyuka çıkan mobbing iddialarını doğrular nitelikte.

Polis memurları, intiharların ardından üzerlerindeki baskıların arttığını dile getirirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, günler sonra sessizliğini bozdu. İntiharların mobbing nedeniyle olduğu iddiasına itiraz eden Soylu, olayların evlilik çatışmaları ve ailevi sebepler olduğunu savundu.

2021 ve 2022 yıllarında yaşanan polis intiharlarının sebeplerinde ilk sırada evlilik çatışmaları ve ailevi sebepler olduğunu belirten Soylu, "Geçen yıl ve bu yıl toplam 133 vakanın 30’u, evlilik ve ailevi sebeplerden kaynaklanmıştır. 1 Ocak- 10 Ekim tarihleri arasındaki dönemler kıyaslandığında 2016 yılındaki söz konusu vakaların sayısı 51, 2022'de ise 44 olmuştur. Yani toplam personel sayımız arttığı halde, bu vakalarda azalış yaşanmıştır. Tam yıl olarak kıyaslarsak da 2016'da vaka sayısı 63, 2020 yılında vaka sayısı 39'dur. Burada sadece 2021 yılında pandemi sonrasında vaka sayılarında bir artış yaşanmış, diğer yıllardan ayrı olarak 2021 yılının tamamında 89 vaka görülmüştür. 2021 yılının 01 Ocak-10 Ekim dönemi vaka sayısı 70, bu yıl ise 44'dür. Yani burada da bir azalma, önceki yılların seviyesine dönüş söz konusudur" dedi.

POLİS MEMURLARI SOYLU'YU YALANLADI

Emniyet Genel Müdürlüğü içindeki bazı polisler, rapor alamadıklarını ve aldıklarını takdirde de mobbing ile sürgüne gönderileceklerini ifade ederek, "Korkumuzdan rapor alamıyoruz" ifadeleriyle Bakan Soylu'yu yalanladı.

Çoğunun mesleği bırakmayı düşündüğünü belirten polisler, müdürün amire, amirin başkomisere, başkomiserin komisere, komiserin memura şiddet ve mobbing uyguladığını savundu.

Soylu'nun intiharları ailevi sebeplere ve evlilik çatışmalarına dayandırmasına "Ailevi sebeplere sebep olan şeyi bir araştırın" diyen bir polis, sosyal hayatının olmamasının yanı sıra ailesine ve çocuklarına vakit ayıramamaktan şikayet etti.

Emniyet içerisindeki tavırlarından dolayı çoğu polisin Soylu'dan şikayetçi olduğu iddia edilirken Emniyet'e verdiği değerin hiçbir şekilde takdir toplamadığı ifade ediliyor.

Öte yandan, İYİ Parti'nin polis intiharlarının araştırılmasına yönelik verdiği araştırma önergesinin görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

Editör: Yadigar Hanım