Ahmet Davutoğlu "MHP bizi terörle mücadelede yalnız bıraktı”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun "MHP bizi terörle mücadelede yalnız bıraktı” sözlerine yanıt geldi.

Ahmet Davutoğlu "MHP bizi  terörle mücadelede  yalnız bıraktı”

Yeni parti kurma hazırlığı içinde olduğu konuşulan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Terörle mücadele konusunda bizi bugün eleştirenler eski defterler açılırsa insan içine çıkamaz. İleride Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” sözleri tartışma konusu oldu. Siyasi partilerden, çeşitli sivil toplum örgütlerine Davutoğlu’na “bildiklerini açıkla” çağrısı geldi.

Davutoğlu’nun ibretlik bir savrulma yaşadığını söyleyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız "Başbakanlık, öğretim üyeliği yapmış bir kişinin daha ciddi, olgun, makul ve gerçekçi düşünmesi gerekir ama Davutoğlu’nda bunların hiçbirini göremiyoruz” dedi. Yıldız, 11. Cumhurbaşkanı Gül ile eski Bakan Babacan’ın parti girişimi için de “ Kral ve Kraliçe’nin adamlarının bu ülkede siyaseten alabilecekleri bir mesafe yok” dedi.

Davutoğlu’ndan henüz bir açıklama gelmedi ama Davutoğlu’na yakın kaynaklara göre bu sözlerin hedefinde 7 Haziran sürecinde hükümet teklifini geri çeviren MHP vardı.

Davutoğlu’nun konuşmasında kayyım atamalarıyla ilgili “görevden almalar hukuk çerçevesinde olmalı” şeklindeki tweetine “teröriste destek veriyorsunuz” yorumu yapanlara yanıt verdiğini söyleyen kaynaklar konuşmadaki MHP vurgusuna dikkat çekti. Davutoğlu konuşmasında, “Biz terörle mücadeleyi başlattıktan sonra, mücadelemiz sürerken, 17 Ağustos’ta Bahçeli götürdüğümüz 4 hükümet teklifine de ‘hayır’ dedi. Ve bizi terörle mücadelede tek başımıza bıraktılar” demişti.

Davutoğlu’nun tartışma yaratan sözlerini MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’a sorduk. 7 Haziran sürecindeki görüşmelerle ilgili söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de bu konuda birçok açıklama yaptığını hatırlatan Yıldız, “MHP, Davutoğlu’nun ağzına çok gelir” dedi. MHP’nin dış politika ve terörle mücadele konusunda ülke menfaati neyi gerektiriyorsa ciddi olarak bu mücadeleyi verenlerin yanında olduğunu belirten Yıldız “Terör konusunda bizim tavizimiz yok” açıklamasını yaptı.

DAVUTOĞLU İBRETLİK BİR SAVRULMA İÇİNDE

Yıldız, yeni parti kurma hazırlığı içinde olduğu konuşulan Davutoğlu’nun çalışmalarını ve sözlerini şöyle değerlendirdi:
“Davutoğlu nereye gittiği anlaşılmayan bir hırs ve ihtirasla ibretlik bir savrulma içinde. ‘MHP’nin terörle mücadeleye destek vermediği’ imasında bulunuyorsa bu söze sokakta çocuklar bile güler. Biz 50 yıldır dış politika konusunda da terör konusunda da, ciddi meselelerde ülkemizin ve doğru yolda ise iktidarların yanında yer aldık. Hangi hırsla, saikle söylediğini kendine sormak lazım ama bizim için lakabı da belli. Ahmet Bey’e üzülüyorum. Geldiği yer çok kötü. Bir öğretim üyesinin, Başbakanlık yapmış bir insanın daha olgun, daha ciddi, daha makul, daha gerçekçi düşünmesi gerekir. Ama Davutoğlu’nda bunların hiçbirini göremiyoruz.”

‘KRAL VE KRALİÇENİN ADAMLARI’

Feti Yıldız ayrı bir parti hazırlığı içinde olduğu konuşulan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Bakan Ali Babacan için ise, “Kral ve Kraliçe’nin adamlarının bu ülkede siyaseten alabilecekleri bir mesafe yok. Millet bunların beslendikleri kaynakları görüyor. Hepsi deşifre olmuş, gidebilecekleri yer yok” ifadesini kullandı.

GİDECEKLERİ YER CHP OLUR

Yıldız’a göre Davutoğlu’nun da Gül ve Babacan ekibinin de sonunda gidip kapısını çalacakları yer CHP olacak. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldız, bir sonraki seçimde Gül Cumhurbaşkanı adayı olursa bunun şaşırtıcı olmayacağını söyledi.

Feti Yıldız

YORUM EKLE
YORUMLAR
kutay
kutay - 2 yıl Önce

etbeyinli sürüngen,tabi sen beyaz bayrak çekersen yanlız kalırsın ve hep yalnız kalacaksın. bu adamı ciddiye alıp yer veriyorsunuz ya buranın kaliteyi de aşağı çekiyor.
gerildim yine...

ülkücü
ülkücü - 2 yıl Önce

Devlet Bahçeli'nin Mhp'si şu an terörist başı aponun kurşun askeri durumunda kandil milliyetçiliği yapmaktalar.

Turgay
Turgay - 2 yıl Önce

Gerçekten o dönem neden koalisyon kurulamadığı, o tarihte koalisyon kurmayanlar sonradan neden Erdoğan'a kayıtsız şartsız teslim olup ülkeyi ucube bir başkanlık sistemine mahkum ettiler. O dönemde Çankaya'ya Erdoğan'ın yanına gittiği iddia edilen MHP'li kimdi? Bütün bunlar gün gelip ortaya çıkacak ve bazılarının gerçekten sokağa çıkacak yüzleri olmayacak.

osman
osman - 2 yıl Önce

Kargaları bile güldüren adam bravo çok büyük laf ettin ben senin neyine inanayım bu lafı ettikten sonra boş bir arakadaş ya da görevli bunun başka izahı yok...

sancar
sancar - 2 yıl Önce

teröre beyaz bayrak çektin sen,mhp niye desteklesin..teröre anladığı dilden konuşssaydın mhp yanında olurdu..