AK Parti’li üst düzey yetkili "Devlet Bahçeli'nin sözleri çatlağı büyüttü"

AK Parti ve MHP’nin bir araya gelmesiyle oluşturulan Cumhur İttifakı'nın 31 Mart yerel seçimleri sonrasında sallantıya girdiği ifade ediliyor.

AK Parti’li üst düzey yetkili "Devlet Bahçeli'nin sözleri çatlağı büyüttü"

Reuters'a konuşan AK Parti’li ve MHP'li yetkililer, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerine itiraza dair vereceği kararın, ittifak belirleyici olacağını kaydediyor.

İsmi açıklanmayan AK Parti’li üst düzey bir yetkili, MHP ile ittifaktan beklendiği kadar katkı sağlanmadığını, partinin daha ‘milliyetçi’ bir görüntü vermeye başladığını ve bunun bazı zararlarını gördüklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“(MHP Genel Başkanı Devlet) Bahçeli’nin seçimde yüzde 18.81 oy aldıkları ifadesi ittifak açısından ortaya çıkan çatlağı büyüttü. Sonuçta MHP bu ittifaktan büyük fayda sağladı, bizden bile fazla. İstanbul seçimlerinin tekrarı için YSK’ya başvuru yapıldı. Bu karara göre ittifakın durumu da belli olur. Kısa sürede ittifakın nereye evrileceğini söylemek kolay değil ama kırılma artık gözle görülür bir hal aldı.”

ZEYBEKCİ İTTİFAKI SORUMLU TUTMUŞTU
Partide bazı önemli isimlerin MHP ile ittifaka net şekilde tavırlı olduğunu kaydeden bir başka AKP’li yetkilinin de, “Bahçeli’nin öngörülmezliği işleri zorlaştırıyor” dediği belirtildi.

Öte yandan geçtiğimiz gün açıklamada bulunan AKP’nin İzmir adayı Nihat Zeybekçi dün, “İttifaklar olmasaydı İzmir’de kazanmıştık” ifadelerini kullanmıştı.

"BİTİREN TARAF BİZ OLMAYACAĞIZ"
Reuters’a konuşan MHP’li bir yetkili ise AK Parti ile son dönemde bazı alanlarda farklı değerlendirmelerin iyice su yüzüne çıktığını belirterek, “Bu ittifak bitecekse bitiren taraf biz olmayacağız” ifadesini kullandı.

Yine ismi verilmeyen bir diğer MHP’li yetkili ise şunları söyledi:

"Cumhur ittifakı’nın birlikteliği devam ediyor. Türkiye için bu birliktelik gerekli. Şu anda bu ilişkiyi bozan taraf biz olmayacağız. Aile içinde zaman zaman uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar olabilir. Biz sorunların büyümesi taraftarı değiliz. YSK’dan beklenen bir İstanbul kararı da var. Burada durumu netleşmesi de gerekli.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih KARA
Fatih KARA - 2 ay Önce

Zurriyetsizin oldugu yerde ot bitmez gelin ülküdaşlarım IYI partiye zaten zurriyetsizi sahibi atacak kumesden tek başına çok havlar

SIRADAKİ HABER