"AKP, 6 ilde aday çıkarmayacak, MHP'yi destekleyecek" iddiasına yanıt

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, partisinin 31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek yerel seçimlerde de MHP ile kurduğu Cumhur İttifakı kapsamında 6 ilden aday çıkarmayacağına ilişkin iddialara yanıt verdi.

banner311
"AKP, 6 ilde aday çıkarmayacak, MHP'yi destekleyecek" iddiasına yanıt

İttifak çerçevesinde yapılan görüşmelerin son derece titizlikle yürütüldüğünü kaydeden Ünal, "Bu görüşmelerin içeriği sadece iki genel başkan yardımcısının ve Sayın Erdoğan ile Bahçeli'nin bilgileri dahilinde. Buna büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Buna dönük açıklamaları doğru bulmuyorum" diye konuştu.

Ünal, "Erdoğan ve Bahçeli görüşmesi ne zaman?" sorusunu, "En kısa zamanda bu görüşme gerçekleştirilecektir. Bu görüşmenin gerçekleştirilmesi için aşağıda yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılarının görüşmesinin nihayetlendirilmesi gerekiyor. Bu karşılıklı istişareler sonuçlanmadan bunların genel başkanlara sunulması mümkün değil" diye yanıtladı.

Ünal ayrıca, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın dün (6 Aralık 2018) söylediği, 'flamasız, gürültüsüz kampanya' açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ünal, "Dijital dönüşümün sonucu olarak insanların artık haberleşme biçiminden temel niteliksel değişimin sonucu olarak klasik kampanyalar dönemi kapandı'' dedi.

Erdoğan şu açıklamada bulunmuştu:

"Çok eskilerden beri yerleşmiş bir seçim kampanyası anlayışı vardır. Şehirlerimizin caddeleri parti bayraklarıyla afişlerle, bayraklarla donatılır. Günümüzde buna artık ihtiyaç yok. Bunu çok ilkel buluyoruz. Gerek açık hava reklamcılığı gerek internet reklamcılığı partilere çok geniş imkânlar sunuyor. Şehirlerimizi kirleten bir hale geldi eski yöntemler. AKP olarak gürültü ve görüntü kirliliği olan propaganda yöntemlerini tamamen terk ediyoruz" 

NTV canlı yayınında konuşan Ünal'ın açıklamaları şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyasına yönelik sözleri oldukça önemliydi. Bu seçimde sokaklarda görüntü ve gürültü kirliliği yaşamayacak mıyız? Ayrıntılarda neler var? AK Parti'nin seçim kampanyası nasıl olacak, süreç nasıl işleyecek? 

Geçtiğimiz 2 aydır il il toplantılar yapıyoruz bütün teşkilat mensuplarımıza yeni seçim kampanyası çerçevesi içeriği konularında farklı eğitimler veriyoruz. Genel olarak klasik kampanyalar dönemi kapandı. Dijital dönüşümün sonucu olarak insanların artık haberleşme biçiminden temel niteliksel değişimin sonucu olarak klasik kampanyalar dönemi kapandı. Eski kampanyalarda kampanyanın psikolojisi dili söylemi fiziki coğrafyada şekillenirdi yani gündemi gazeteler televizyonlar belirlerdi geçmişte. Bu gündemin psikolojisini ayakta tutmak için her yere bayraklamalar yapılır gazete ilanları ama artık seçimin gündemi psikoloji dili sanal ortamda sanal coğrafyada oluşuyor. Eski seçimlerde seçimin psikolojisi oluşur ve sandığa kadar devam ederdi. Şimdi ise seçimin gündemi duygusu sürekli her an değişiyor. Duvarları gazete ilanlarını televizyon reklamlarını yine kullanacağız. Temel hassasiyetimiz herhangi bir çevre kirliliği oluşturmamak. Gece bakıyorsunuz seçim minibüsü seçim müziğini sonuna kadar açmış şehirde dolaşıyor bunların olmasına müsaade etmeyeceğiz. Diğer siyasi partilere de çağrıda bulunduk bu hassasiyeti diğer siyasi partilerin seçim kampanyalarında göstermelerini rica ettik.

Sanal dünyaya bu kadar hakim olabilecek misiniz?

Bizim hakim olmak gibi bir kaygımız yok kendimizi doğru ifade edebilmek kendimizle ilgili doğruları ve gerçekleri orada ortaya koyabilmek. Sanal ortamda da bir genel merkez oluşturduk. 1,5 milyon teşkilat mensubumuzun birbiriyle koşabildiği bunun üzerinden ortak bir dil kurgulamamızı sağlayan aslında bunu 16 Nisan'da da 24 Haziran'da da uyguladık şimdi bunu kurumsallaştırdık. Troller mi olacak? Hayır. Her bir teşkilat mensubumuz gerçek kişiliği kimliğiyle olacak. Aynı zamanda bunlar birer sosyal medya kullanıcısı oldukları için kendi düşüncelerini açık bir şekilde ifade edebilmeleri anlamına geliyor.

AK Parti ile MHP arasında ittifak görüşmeleri devam ediyor ama gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli'nin yapacağı görüşmede. Bu görüşme ne zaman olur?

Hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem Sayın Bahçeli bu konudaki temennilerini açıkladılar. Burada hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Sayın Bahçeli'nin programına göre en kısa zamanda bu görüşme gerçekleşecektir. Önce iki genel başkan yardımcısının görüşmelerinin nihayetlenmesi gerekiyor. Bu görüşmeler nihayetlenmeden bunların genel başkanlara sunulması mümküm değil. Masa başı ittifakı ile doğal mutabakat arasındaki farkın iyi anlaşılması gerektiğinin altını çiziyorum. Cumhur İttifakı 15 Temmuz ruhunun ortaya çıkardığı bir millet aklı bir doğal mutabakat. İYİ Parti'nin Saadet Partisi'nin, CHP'nin dirsek teması olarak da HDP'nin yürüttüğü süreç ise bir masa başı ittifakı. Cumhur İttifakı ile seçim ittifakını her zaman birbirinden ayırdık. Diğer siyasi partilerin de 10 Aralık'tan itibasren 10-22 Aralık arasında TBMM'ye odaklanacaklar. Bütçe görüşmeleri var. Muhtemelen 22 Aralık'tan sonraki süreçte bu işler biraz daha şekillenecek ve netlik kazanacak.

Dün itibarıyla AK Parti adına açıklanmayan sadece 7 il var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''Jeste jest yapılır'' sözlerinden, açıklamadığınız 6 ilde aday çıkartmayacağınız ve MHP adayını destekleyeceksiniz anlamını mı çıkarmalıyız?

Bu İstanbul ile birlikte 7 ilin bırakılmış olması önümüzdeki süreçte Cumhur İttifakı ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanı ile Devlet Bey'in görüşmesi sonucunda kamuoyuna açıklanacak. Şu ana kadar 3 aday tanıtım toplantısı yaptık. Çok erken olmadı mı diyorlar. Şu anda takvim buna uygun bir şekilde işliyor herhangi bir şekilde zaman darlığı söz konusu değil. Açıklanacak adaylarımız için 3'e böldük süreci. 19 Şubat'ta kampanya lansmanımızı yapacağız. Bu defa iki aşamalı ve iki kanaldan yani çok katmanlı ve çok boyutlu bir kampanya planlıyoruz. 19 Şubat'ta kampanyamızı başlatacağız. Mitinglerimiz de şubatın son haftası başlar martın son haftasına kadar devam eder.

MHP, Erzurum ve Denizli adaylarını geri çekti. Bu illerde AK Parti'nin adayları desteklenecek başka bu tür iller olabilir mi? Görüşmeler ne zaman sonuçlanır?

Karşılıklı jestler. Cumhur İttifakı'nın hukukunun gerektirdiği özveri ortaya konuyorsa buna karşılıklı jestler diyoruz. Bunlar çok kıymetli. Birileri ısrarla Devlet Bahçeli'nin bu tavrını AK Parti ile ilişkilendiriyor Bahçeli'nin bu tavrı milletine duyduğu sevgi vefa borcu ile ilgili bir şey. Burada sorun Almanya'ya gidip Türkiye'yi şikayet etmektir. Bahçeli'nin posizyonu son derece doğru yerli millidir. Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalar sorunlu ve sıkıntılıdır. Manifestomuz hazır. Yeni bir şehircilik bildirgesi. Adaylarımızın açıklanması bittikten sonra daha ilçelerimizi açıklamadık. Önümüzdeki süreçte sanırım 22 Aralık'tan sonra İstanbul için ayrı bir tanıtım toplantısı yapacağız. Ondan sonra 81 ildeki adaylarımızı toplayarak tanıtım toplantısı yapacağız.

İstanbul adayı ne zaman açıklanır?

Şu anda bir tarih vermem doğru olmaz.

Binali Yıldırım ismi açıklanırsa istifa eder mi? MHP'ye bu konuda bir jest yapılabilir mi? Yoksa çoğunluğu olan AK Parti Meclis Başkanı yine iç bünyesinden mi çıkar?

AK Parti inanılmaz kurumsal kendi içerisinde son derece delegasyonu yetki devri güçlü olan her bir birimin kendi görev ve yetkileri içerisinde kaldığı için AK Parti başarılı ve kurumsal bir parti. Ben tanıtım ve medya başkanıyım. Onu grup başkanımız parti sözcümüz ya da genel başkanımız cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında kamuoyunun bilgileneceği hususlar bunlar.

Meclis ne zaman tatile girer?

Önce bütçe görüşmelerinin tamamlanması gerekiyor. Ondan sonra Meclis gündeminde ve komisyonların gündeminde çıkarılması gereken yasalar neler? Biraz da o belirler. Seçim çalışmaları için Meclis'in tatile girmesi erken. Seçim çalışmaları şubatın başında ortasında başlar. Meclis'in o tarihe kadar çalışmasında şu anda bir mani gözükmüyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Tamer Koçak
Tamer Koçak - 2 yıl Önce

Daha dün Bahçeli yerli ve Milli değil diyen adama bak papanın huzuruna çıkıp vatikanda kutsanınca milli olmuş