AKP'nin içi fokur fokur kaynıyor! Abdülhamit Gül ve Süleyman Soylu arasındaki gerginlik ne?

AKP'nin içi fokur fokur kaynıyor. Abdülhamit Gül ve Süleyman Soylu arasındaki gerginlik ne? Detaylar haberimizde…

AKP'nin içi fokur fokur kaynıyor! Abdülhamit Gül ve Süleyman Soylu arasındaki gerginlik ne?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Erdoğan’a 15 Temmuz Darbe girişiminde alınan düzenlemenin "Terörle mücadele için önemli olduğunu” ilettiği öğrenildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, "Düzenlemenin uzatılmamasını” istediği iddia ediliyor.

15 Temmuz darbe girişimden sonra uygulanmaya başlayan OHAL’in ardından üç yıl süreyle yaşama geçirilen ve 31 Temmuz’da süresi dolacak olan yasal düzenleme AKP’yi “ikiye böldü.” Düzenlemeyle ilgili teklif, dün itibarıyla TBMM’ye sunulurken, teklifin daha önce AKP MYK’de de tartışmalara neden olduğu belirtiliyor.

"SOYLU VE EKİBİ KAZANDI"

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, AKP içindeki bir grubun, “2023 seçimlerine az bir süre kala OHAL sonrası düzenlemelerin 31 Temmuz sonrasında da üç yıl süreyle uzatılacak olmasının, iktidara “bir yarar sağlamayacağı” görüşünü savunduğu dillendirilirken, bu ekip içinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de olduğu belirtiliyor. Bakan Gül’ün, “AKP iktidarının bir yanda yargı alanında reform olarak nitelendirilen atılımları yaparken diğer yanda OHAL sonrası yasal düzenlemeyi uzatmak istemesinin bir çelişki olacağı” görüşüne sahip olduğu dile getiriliyor. Gül’ün, bu görüşünü Erdoğan ile paylaştığı, buna karşılık Soylu’nun, “söz konusu düzenlemenin terörle mücadele için hayati önemde olduğundan” hareketle, “Gül ve ekibine karşı çıktığı” ifade ediliyor.

Teklifin Meclis’e sunulmasıyla birlikte de AKP içinde “Soylu ve ekibi kazandı” değerlendirmeleri yapılıyor. Cumhur İttifakı paydaşı MHP’nin, kırmızı çizgisinin “terörle mücadele” olduğuna dikkat çekilirken Soylu’nun da bu nedenle “en büyük desteği MHP’de bulduğu” ifade ediliyor.

ARALARI DÜZELDİ Mİ?

Sedat Peker’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili iddiaları sonrasında, AKP içinde “Soylu’ya yönelik istifa sesleri” yükselmişti, “Soylu yalnız kaldı” yorumları yapılmıştı. Ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, salı günkü partisinin grup toplantısında “Kim demiş Soylu yalnız diye” çıkışında bulunarak “AKP’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mesaj göndermişti.”

YORUM EKLE