Akşener, Genel başkanlık süresini uzattı

İYİ Parti'de tüzük kurultayı gerçekleşti. Kurultayın gündemi olan maddelerden bazıları kabul edilirken bazıları ise delege engeline takıldı. Genel Başkanın görev süresi uzadı.

Akşener, Genel başkanlık  süresini uzattı

25 Ekim 2017'de İYİ Parti'yi kuran Meral Akşener'in, "siyaseti bırakma" anlamına da gelen genel başkanlıktan ayrılma kararı, hem partisinde hem de siyasi kulislerde "şok etkisi" yaratmış, ama bir kaç partilinin güya ikna etmesi sonucu genel başkanlıkta kalmaya devam etmişti.

Demokrasi, Lider Sultası diyerek yola çıkanlar anti demokratik uygulamalara başkaldırı hareketi diye çıkılan yolda, Akşener komik duruma düşmeye devam ediyor.

25 Ekim 2017'de kurulan İYİ Parti, bugün 3. olağanüstü kurultayını yaptı. 

Gündeminde ağırlıkla tüzük tadili olan kongrede, genel başkanın yetkileri artırıldı ve yönetimde tek söz sahibi olmasının yolu açıldı. 

Katılımın beklendiği düzeyde olmadığı kongre öncesi skandal bir iddia da gündeme geldi.

Delegelerin çoğunun tepkisini çeken tüzük tadil maddelerinin oylaması kapalı değil, talebe rağmen genel başkanın talimatıyla açık usulde yapıldı. 

Sandık kurulmadan el kaldırarak oylanacak maddeler için, salondaki çoğunluğun el kaldırması yeterli sayıldı. 

Parti üyelerinin alınmadığı, sadece üst kurul delegelerinin bulunduğu Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ndeki kurultay için şehir dışındaki delegeler dün Ankara'ya ulaştı. 

Kulislerin yapıldığı dün geceki otel toplantılarında, skandal bir iddia ortalığı karıştırdı. 

Davet edilmelerine rağmen Ankara'ya gelmeyen ve kurultaya katılmayacağı öğrenilen üst kurul delegelerinin salona giriş kartlarının oy kullanma yetkisi olmayan kişilere verildiği iddia edildi. 

Tartışmaların yaşanmasının ardından, "El kaldırıp oy kullanmayacak, sadece salona girecek" denilen bazı partililerden, verilen salona giriş kartlarının geri alınacağı söylendi. 

İşte kurultaydan detaylar...

Meral Akşener'in görev süresinin uzadığı, bazı maddelerin ise değişiklik talebinin kabul görmediği tüzük kurultayında hangi maddeler tartışıldı, hangi maddelerde değişiklik talebi kabul görmedi, hangi maddeler nasıl onay aldı? 
İşte 92 maddelik, çoğu teknik düzeltme olarak açıklanan tüzük değişikliklerinden bazıları ve yaşanan tartışmalar şöyle:

3. MADDE ÇOK TARTIŞILDI, GERİ ÇEKİLDİ

İYİ Parti tüzük kurultayında en çok tartışılan ve delegenin itiraz ettiği madde, 3. maddede yapılmak istenen değişiklik oldu. Üyelikten toplu çıkarmalar ile ilgili mevcut 3. madde için verilen değişiklik teklifi, uzun tartışmalar ve istişareler sonucunda geri çekildi. İlgili madde mevcut haliyle kaldı.
Parti tüzüğünün 3. maddesi şu şekildeydi;
“Birden fazla üye içerecek şekilde kayıt yenileme iptal silme veya benzeri adlar altında Parti üyeliğinden topluca çıkarma veya toplu olarak disipline sevk etme kararı Parti'nin hiçbir yetkili kurulu veya temsilcisi tarafından alınamaz.”

GENEL İDARE KURULU 50 KİŞİYE DÜŞÜRÜLDÜ

Partinin 80 kişiden oluşan Genel İdare Kurulu, 50 kişiye düşürülmesi oy çokluğuyla kabul edildi. 25 de yedek üye olacak. Böylece mevcut 80 kişilik genel idare kurulundan 30 kişi, önümüzdeki kurultayda listeye sandalye olmadığı için giremeyecek. Genel İdare Kuruluna girmek isteyenler 50 sandalye için yarışacak.
Kurultayda üzerinde  en çok tartışılan maddelerden biri de, genel başkana Genel İdare Kurulu dışından 3 kişiyi genel başkan yardımcısı olarak atama yetkisinin verilmesine yönelik talep oldu. Kurultay öncesinde bunun hem demokratik hem de hukuki açıdan sorun yaratacağı gerekçesiyle geri çekildiği haberleri yayılmıştı. Ancak öneri kurultaya sunuldu.

ÜZERİNDE TARTIŞMA YAŞANDI

Partinin hukukçu kurmaylarından, tüzüğün ilk yazım ekibinde de bulunan Aksaray milletvekili Ayhan Erel değişikliği savundu. Bürokrasi ya da siyasette görev almış çok önemli bir isim partiye gelmek isterse ve kurultay geride kalmışsa yönetim kadrosuna böyle değerli bir ismi taşımak için genel başkana yetki verilmesi gerektiğini anlattı.

DELEGE İKNA OLDU, YETKİ VERİLDİ

Bu talebin kabulünün ardından genel başkan, parti dışından 3 kişiyi transfer durumunda önce üye yapacak, ardından da genel başkan yardımcısı yapabilecek. Böylece genel idare kurulu üyesi olmadan, bu kişiler doğrudan başkanlık divanı üyesi olacak.

GENEL BAŞKANIN GÖREV SÜRESİ UZADI

Tüzüğün, genel başkan ve yöneticilere 'üç dönemden fazla görev almama' kuralında da değişiklik yaşandı. İlgili madde, bir kişinin 'ara vererek dahi olsa' olağan kurultayda en fazla üç dönem genel başkan seçilmesini düzenliyordu.
Değişiklik yapıldı, ‘ara vererek de olsa’ ifadesi yerine ‘üst üste en fazla üç dönem görev yapma’ tanımı getirildi.
Böylece, İYİ Parti'de genel başkan ‘ara verirse’ üç dönem yasağını aşabilecek, daha sonra yeniden genel başkan seçilebilecek. Parti yetkilileri bu kuralın sadece genel başkan değil tüm yöneticiler için getirildiği bildirdi.

KADIN KOLLARI TARTIŞILDI

Parti kurulurken kadın kolları kurulmamıştı. Yapılan tüzük tadilatında kadın kolları ile ilgili bir düzenlemeye de gidildi. Bazı illerde örgütlenme ve seçim çalışmaları için kadın kollarının etkili olabileceği değerlendirildi. Konu kurultayda tartışıldı, zorunluluk olarak değil, isteyen illerin kadın kolları kurabilmesine oy çokluğuyla imkan sağlandı.

HAZİNE YARDIMININ ADİL DAĞITIMI İÇİN FORMÜL BELİRLENDİ

Kurultayda, Hazine yardımının teşkilatlara adil dağıtılmasıyla ilgili değişiklik de yapıldı. Hazine yardımından teşkilatların alacağı pay; "şehir nüfusu/ülke nüfusu, şehirdeki üye sayısı/partinin toplam üye sayısı, partinin o şehirde aldığı oy/Türkiye genelinde aldığı oy” formülüne göre belirlenecek.

PARTİ ADI GİRDİ

Tüzük hazırlandığında partinin adı gizli tutuluyordu. Bu nedenle tüzük metninde partinin adı yer almamıştı. Şimdi kurultayda bu eksiklikler giderildi,’tüzükte ‘parti’ diye geçen yerlerde İYİ Parti ifadeleri eklendi. 92 maddelik değişikliğin büyük kısmında bu tür teknik düzenlemeler yapıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kürşad YÖRÜKOĞLU
Kürşad YÖRÜKOĞLU - 3 hafta Önce

Allah IYIlere yardim etsin kötülerin şerrinden korusun Türklüğü bu topraklarda ebedi eylesin TÜRK Milletini IYIler ile Turkiyeyi IYI etsin

Mustafa OZCAN ,
Mustafa OZCAN , - 3 hafta Önce

IYI Parti olarak , ALISILMISIN DISINA CIKIP herseyi silyenibastan ele almaliyiz. Bunun yapilabilmesi icinde onumuzdeki en yakin zamanda Olaganustu bir Toplanti yapilmasi gerekmektedir. TURKIYE nin TURK MILLETINE YAKISIR BIR SEKILDE YONETILEBILMESI ICIN BU KACINILMAZDIR. Bu hususta fikri ve tecrubesi olan her IYI Parti linin bu Toplantiya KATILIMI SAGLANMALIDIR. ( Basta , Bilimadamlari olmak uzere ) . Benimde bu Toplantida olacagim. SAYGILARIMLA....

bekir
bekir - 3 hafta Önce

siz de gidin chp ye hdp ye yalakalık yapın

ali
ali - 3 hafta Önce

hep aynı şeyler yazık çok yazık şunu anladım ata baba ocağından ayrılmayacaksın mücadeleni orada sürdüreceksin bölünüpte parçalanmayacaksın....

efe
efe - 3 hafta Önce

bizi hiç bir zaman tek parça halinde istemiyorlar bunda da aynısı olacak çalış didin bakmışsın sonra seni bölmüşler hep aynı oyunlar son 40 50 yıla bakın mücadeleni ata ocağında yapacaksın...

dava adamı
dava adamı - 3 hafta Önce

iyi parti kurumsal değildir ve dağılacaktır bir gün gelecek öğreneceksiniz...

Dadaş
Dadaş - 3 hafta Önce

Meral AKŞENER ile ancak bu kadar olur,bu görüldü.Nefisler bir kenara bırakılarak Yavuz AĞIRALİOĞLU gibi donanımlı bir ismin etrafında kenetlenerek sadece milliyetçi değil muhafazakar kesimden de oy alınır.(HDP gibi bir parti bile nefislerini bir kenara bıraktı Selahattin DEMİRTAŞ'ın etrafında kenetlendi)

Dadaş
Dadaş @Dadaş - 3 hafta Önce

İYİ rumuzlu kardeş,iftira atmak nedir onu önce bir öğren.HDP gibi bir partide bile nefisler bir kenara bırakıldı cümlesinden benim HDP ye yakın olduğumu nasıl çıkardın hayret.Yazık bu düşünce tarzına.Meral Hanım kurucu olabilir.Ama biz İktidar olacak bir hareket istiyoruz.Bu İYİ Partide de olmazsa orda da olmayız.Kilit Parti değil İktidarPartisi.Bu Meral Hanımla ve CHP ile ittifakla olmaz.İnsanları cezbedecek lider lazım.Sevgiyle kalın.

IYI
IYI @Dadaş - 3 hafta Önce

Partinin kurucu Meral Akşener.Yavuz Ağıralioğlu iyi vekil olabilir ama insanlar Meral Akşener'e oy veriyor.İyi parti milliyetçi bir partidir Selahaddin Demirtaş'ı ağzına aldığına göre hdp ye yakın birisin.

osman
osman - 3 hafta Önce

mhp adını 1969 da aldı asında mücadele çok eskilere dayanıyor 1980 geldi mçp oldu daha sonra mhp oldu şimdide başka bir parti hep aynı oyunlar biz akıllanmayacakmıyız Allah aşkına buda diyecekler çok oldu hadi bundan da vazgeç ne olacak savrulup duruyoruz işte....


SIRADAKİ HABER