Arazi İstanbul'un tam orta yerinde! AKP'li isme görülmemiş imar kıyağı!

AKP'li isme İstanbul’un tam ortasındaki görülmemiş imar kıyağı tepkilere neden oldu.

Arazi İstanbul'un tam orta yerinde! AKP'li isme görülmemiş imar kıyağı!

AKP’li Ramazan Arıtürk’ün şirketine istediği imar değişikliğini AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nin fazlasıyla verdiği ortaya çıktı.

Yapılaşma koşullarının 5 kat olduğu yerde Arıtürk’ün şirketine 10 kat verildi.

İBB Meclisi 13 Ekim 2021 tarihli toplantısında, Bahçelievler Belediye Meclisi’nin 5 Mart 2021 tarihinde uygun bulduğu ve onay için İBB’ye gönderdiği plan değişikliği teklifini görüştü.

Odatv’de yer alan habere göre, Bahçelievler Kocasinan Mahallesi’nde bulunan ve 12 bin 960 metrekare büyüklüğünde olan, 2 pafta, 649 parsel sayılı yerle ilgili olarak, İBB Planlama Müdürlüğü Belediye Meclisi’ne sunduğu görüşünde teklifin, “Kamusal faydayı özel mülkiyete bir ayrıcalık olarak devreden bir plan değişikliği” olduğunu savundu. Planlama Müdürlüğü görüşünde özetli şunları belirtti:

“Teklif yapı ve nüfus yoğunluğunu artırıcı. Belediye Hizmet Alanı, Özel Sosyal Kültürel Tesis Alanı’na dönüştürülerek, kamusal faydalar özel mülkiyete bir ayrıcalık olarak devrediliyor. Parselin Ticaret+Konut alanı olarak ayrılan bölümde, çevre yapılaşma koşullarının ve uygulamadaki imar planı kararlarının üzerinde kat adedi öneriliyor. Özel Sosyal Kültürel Tesis Alanında 1. Ve 2. Bodrum katlar iskan edilecek ancak emsale dahil edilmeyecek. Teklifin kamu yararı ve mevzuata uygun olmadığı değerlendirilmektedir. “

CHP VE İYİ PARTİ REDDETİ

Bahçelievler Belediyesi’nden gelen teklifle ilgili olarak söz alan CHP’li İBB Meclis üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, söz konusu yerin 2011 planlarında önce spor alanı daha sonra ise belediye hizmet alanı ve yeşil alan olarak kullanılmasının öngörüldüğünü belirtti. Aydoğmuş daha sonra özetle şunları söyledi:

“İmar kanununu göre parsel bazında nüfus yoğunluğunu, kat adetini artıran plan değişikliği yapılamaz. Yoğunluk artırıcı 15.5.2015 tarihli İBB Meclis kararının iptal edildiği ve İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nin 31.1.2019 tarihli iptal kararının olduğu bilindiği halde bu plan bugün burada oylanıyor. Bu plana olumlu oy kullanmayacağımızı belirtmek isterim”. Daha sonra yapılan oylama ile söz konusu teklif AKP’li üyelerin oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edildi. CHP ve İyi Parti grupları teklife ret oyu verdi.

ÇOK KEZ AKP BAŞKANLIK ADAY ADAYI OLDU

Bahçelievler Kocasinan Mahallesi Köyaltı Mevki’nde bulunan 649 parsel sayılı, 12 bin 960 metrekarelik arazi, Ramazan Arıtürk, Osman Arıtürk ve onların şirketi Arıtürk Yapı ve İnşaat Ltd. Şirketine ait. Şirketin önceki adı Röyar İnşaat Ltd. Şirketi idi. Şirketin ortaklarından Ramazan Arıtürk aynı zamanda tanınmış bir avukat. TV’lerdeki tartışma programlarında yer alıyor. Mavi Marmara davasının avukatlığını da yapan avukat Arıtürk, AKP’den birçok kez milletvekili ve belediye başkanlığı aday adayı oldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kafkas
Kafkas - 2 ay Önce

Zaman az kaldı ne yaparsak şimdi yaparız mantığı

ne doymaz zihniyyetmiş arkadaş
ne doymaz zihniyyetmiş arkadaş - 2 ay Önce

bi doy la bi doy


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344