Bahçeli MHP’nin Ankara kampının kapanış oturumunda konuştu

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin "Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Milletvekilleri ve İl Başkanları Ortak Toplantısı"nda konuştu.

Bahçeli MHP’nin Ankara kampının kapanış  oturumunda konuştu

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'nün siyasi ayağını ortaya çıkarmak için MHP'den meclis araştırma önergesi verilmesi çağrısına Bahçeli'den yanıt geldi. Bahçeli, 'FETÖ’nün siyasi ayağı temizlenmelidir açıklamamızı çarpıtıp FETÖ’nün kiminle hedef birliği yaptığını görmezler. FETÖ’nün CHP’de inşa ettiği düzeni bilmezler' ifadesini kullandı. 

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

Irak'tan kendimizi soyutlamamız, Libya'ya sırtımızı çevirmek mantıklı ve makul bir tercih sayılamayacaktır.

Ankara'nın güvenliği Şam'dan, Tahran'dan, Bağdat'tan, Trablus'tan başlayacaktır.

Eğer engel olunmazsa, eğer durdurulmazsa komşu coğrafyalardaki çözülmenin, çürümenin dayanacağı son sınır, bilinsin ki Türkiye'dir. 'Ne işimiz var Suriye'de, ne arıyoruz Libya'da' diyenler görevli taşeron değillerse kesinlikle coğrafya cahilleridir.

Türkiye’nin olmadığı bir Ortadoğu veya Akdeniz tablosunda kuşun kurdun hayat hakkı olmayacaktır.

İran’ın, Suriye’nin, Irak’ın, Libya’nın siyasi ve toprak bütünlüğüne sahip çıkmak, saygı duymak, destek vermek, Türk dış politikasının ana stratejisi olmalıdır.

(ABD'nin Kasım Süleymani suikastı) Türkiye’nin bu suikast karşısında aldığı pozisyon elbette çok dengelidir.Üst düzey bir askeri 'bana göre suçludur' diye hedef almak barbarlığın ta kendisidir. ABD Başkanı Trump suçlu arıyorsa Pensilvanya'ya bakmalıdır.

251 vatan evladının şehadetinden, 2 bin 194 vatan evladının yaralanmasından sorumlu olan bir caninin korunup kollanması hangi insani değere sığacaktır.

Türk milleti emperyalizme direnecek, bekasını tehdit eden hiçbir eylem ve teşebbüse göz yummayacaktır.

KILIÇDAROĞLU'NA SERT TEPKİ

Bu CHP Türkiye'nin yararına ne varsa karşısında hizalanan odaktır. CHP'nin Libya tezkeresine karşı çıkması ayıplı ve arızalı bir üsluptur. Bir bakıyorsunuz Kılıçdaroğlu, 'niye herkesin olduğu yerde yokuz' diyor, bir bakıyorsunuz 'ne işimiz var' diye kendisi ile ters düşüyor.

CHP Genel Başkanı kuru sıkı atmaktadır. Fizan'ın yerini gösterin deseniz gösteremez.

TEŞKİLATA MESAJLAR

Dava arkadaşının kuyusunu kazanlarla değil, dava arkadaşlarına omuz verenlerle geleceği kucaklayacağız. Bozulmaz tuzakları bozacağız. Yerimizde saymayacağız, yükselmekten taviz vermeyeceğiz. Davamız Türk Milleti'nin ezeli davasıdır. Davamız Kızıl Elma'dır, Turan'dır. Azımızı çok yapıp durmadan ilerleyeceğiz. Benimle ilkeli, seviyeli, inançlı ve adam gibi yürüyecek her arkadaşıma gönlüm de kapım da açıktır. Allah eksikliğinizi hissettirmesin.

SORU-CEVAP

(FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmaları) HDP ile kucaklaşmış hiçbir CHP'linin işbirliği teklifine kabulümüz yoktur.

(Akşener'in 'parlamenter sistem anketi' açıklamasına yanıt) Hesap bilmeyenlere hesap anlatmak çok zor. Ona cevap vermeye gerek yok.

KANAL İSTANBUL VE MONTRÖ TARTIŞMALARIYLA İLGİLİ YENİ AÇIKLAMA

(Kanal İstanbul ve Montrö tartışmaları) Montrö ile ilgili sözlerimize karşılık herhangi bir ilişkinin olmadığı resmi açıklamalarla kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bunun üzerinde bir tartışma açmak doğru değildir. Artık bunun kararı verilmiştir. Onun üzerinde tartışma başlatmak, TV programlarına 4-5 konuşmacının arasına bizi de dahil etmek olur, biz de o hatayı işlemeyiz. Birileri çıkmış 'yapamazlar' diyor, öbürü çıkmış 'yıkarım' diyor. Bana da kalan 'yakarım' oluyor.

YENİ PARTİLER

(Yeni partiler ve Kılıçdaroğlu'nun ittifak açıklaması) Yeni partiyi kuranların niyetlerine bağlı. Niçin kurdukları, amaçları doğrultusunda ele alırsak CHP ve zillet ittifakının söylemlerini tekrarlayan anlayışı görmekteyiz. Yani, parlamenter sisteme dönmek istiyoruz. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu böyle diyor. Saadet Partisi diyor.

ABD-İran gerilimi

Irak'ın 2003'teki işgalinden sonra 1.5 milyon Müslüman katledildi. Büyük bir kültürel mirasın meşalesi söndürüldü. ABD'nin yanısıra İran'ın da nüfuzu zaman içinde güçlenmiştir. Irak toprak altından petrolün çıkarılıp insanın konduğu yer haline gelmiştir. Terör örgütüne yardımlar Irak halkını bunaltmıştır. Kasım Süleymani'nin de içinde bulunduğu konvoya düzenlenen ABD hava saldırısı böglesel gerilimi zirveye taşımıştır. Bir üsse yapılan saldırıda ABD'li görevlinin öldürülmesi, Bağdat Büyükelçiliği'ne yönelik protesto eylemleri Kasım Süleymani'nin öldürülmesine kadar varmıştır. ABD üslerine balistik füze fırlatılmıştır. Gözler boyanmıştır. Trump'un barış içinde yaşamaya hazırız vurgusu, İran yönetiminin temkinli açıklamaları krizi yönetebilir düzeye taşımıştır.

"Türkiye'nin pozisyonu dengelidir"

Trump’ın barış içinde yaşamaya hazırız vurgusu, İran yönetiminin temkinli açıklamaları krizi yönetilebilir seviyede tutmuştur. ABD İran arasındaki itiş kakış dengelenmiş ve denetim altına alınmıştır. Pek çok senaryo konuşulmuş akılları bulandırmışladır. Türkiye’nin bu suikast karşısında almış olduğu pozisyon hiç kuşku yok ki çok dengelidir.

"Malum çevreler ürmüştür"

Türkiye’nin olmadığı bir Ortadoğu veya Akdeniz tablosunda kuşun kurdun hayat hakkı olmayacaktır. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki egemenlik haklarına sahip çıkması muhasip çevreleri ürkütmüştür.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de egemenlik haklarına sahip çıkması malum çevreleri ürkütmüştür. Libya'da darbeci Hafter lehine faaliyet gösterdiği anlaşılan Riyad yönetiminin bir adım gerisinde hangi küresel destekçilerin bulunduğu malumdur.

Libya tepkisi

Ne işimiz var Suriye'de, ne arıyoruz Libya'da diyenler, görevli ve taşeron değillerse kesinlikle tarih ve coğrafya cahilleridir.

YORUM EKLE