Bahçeli'nin bahsettiği Meraga nerede?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakü'de okuduğu şiire İran'dan büyük bir tepki gelmişti. Ardından Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından, "Hadi buyursunlar, bu şiire de tepki göstersinler. Meraga’nın nerede olduğunu bilenler biliyor, bilmeyenler de bu suretle inşallah öğreniyor" ifadelerini kullandı.

Bahçeli'nin bahsettiği Meraga nerede?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla Bakü’deki Azadlık Meydanı’nda düzenlenen Zafer Geçidi Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Aras’ı ayırdılar, mil ilen doyurdular, men senden ayrılmazdım, zor ilen ayırdılar. Ay Laçın, can Laçın men sene kurban Laçın” dizelerine yer vermişti.

Erdoğan’ın konuşmasının o bölümüne İran’dan tepki gösterilmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaşanan olayı sosyal medya hesabından değerlendirdi.

''Hadi buyursunlar, bu şiire de tepki göstersinler. Meraga’nın nerede olduğunu bilenler biliyor, bilmeyenler de bu suretle inşallah öğreniyor. Türk’ün Sünni’si, Şii’si olmaz, nitekim Türk Türk’tür, başka tasvire ve tefrike sığmaz. Türklüğe baraj koyulamaz, duvar örülemez.'' 

MERAGA NEREDE?

Meraga, İran'ın Doğu Azerbaycan Eyaleti'nde şehir. İdari merkez Tebriz'e 130 km. uzaklıktaki şehir, Sehent eteklerinde Safi Çayı kıyısında kurulmuştur. Kentte tahmini 152.477 kişi yaşar ve Doğu Azerbaycan'ın 2. büyük kentidir.Halkı Azeri Türkleridir ve Türkçe konuşulmaktadır.

Eski şehir, kısmen korunmuş bir duvar ile çevrilidir. Ayrıca şehirde Hülagü zamanından kalma iki taş köprü bulunur. Meraga, Müslümanlar'ın Azerbaycan seferinde Araplar tarafından ordugah olarak kullanılmıştır ki o zamanlarda Hazar Hanlığı'na bağlıydı.

Tebriz'den Miandoab'a uzanan karayolundan biraz içeride ve Urmiye Gölü'ne 30 km. uzaklıktaki kentin ılıman bir iklimi vardır. Şehir çevresi meyve bahçeleriyle çevrilidir ki kuru meyve ihracatı halkın en önemli geçim kaynağıdır.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 13:01
YORUM EKLE