"Bahçeli'ye hiçbir şekilde yanıt vermeyeceğim"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki 23 Nisan resepsiyonuna katılan Mansur Yavaş, gazetecilerin Devlet Bahçeli hakkındaki sorusuna, "Bahçeli'ye hiçbir şekilde yanıt vermeyeceğim" dedi.

"Bahçeli'ye hiçbir şekilde yanıt vermeyeceğim"

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın aktardığına göre TBMM'de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerle sohbet eden Yavaş, bundan sonra atacağı adımlar ve siyasetçilerle ilişkilerine dönük de ipuçları verdi.

Yavaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara Çubuk'ta asker cenazesinde uğradığı saldırı sonrası, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından, 'olay mahallinden kaçmakla' suçlanmıştı.

Bu açıklaması anımsatıldığında Yavaş, Bahçeli'ye hiçbir şekilde yanıt vermeyeceğini söyledi.

Yavaş, "Başkanlığım boyunca, siyasi parti liderlerine cevap vermeme, polemiğe girmeme anlayışıyla hareket edeceğim" dedi.

Mansur Yavaş'ın en çok merak edilen adımlarından birisi de, Melih Gökçek'in başkanlığı döneminde kaldırdığı, Başkent'in simgesi olan 'Hitit Güneşi'nin yeniden kullanılıp kullanılmayacağı.

Yavaş, Belediye Meclisi'nde çoğunlukları olmadığını anımsatarak, "Aslında ben bunu Ankaralılara sormayı düşünüyordum. Ama Belediye Meclisi'nde çoğunluğumuz yok" dedi. Yavaş, yine de bazı yerlerde hem Hitit Güneşi'nin, hem de Gökçek döneminde belirlenen 'Ankara kedisi' simgesinin birlikte kullanılabileceğini ifade etti.

'ASGARİ ÜCRET UYGULAMASI, SEYMEN SU ŞİRKETİNDEKİLERE DE EN KISA SÜREDE UYGULANACAK'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarına gönderdiği "10 temel ilke" içinde asgari ücretin 2 bin 200 lira olarak uygulanmasını talep etmişti.

Kılıçdaroğlu'nun CHP'li belediye başkanlarına gönderdiği '10 temel ilke' kitapçığında neler var?

Bu konudaki soru üzerine Yavaş, uygulamayı başlattığını belirtirken, "Sadece Seymen Su adlı belediye şirketimiz var, oradaki 10-12 dolayında arkadaşımıza verilememişti, onlara da en kısa sürede uygulanacak" bilgisini verdi.

'HİZMETLERİN BELEDİYE TARAFINDAN YAPILMASININ DAHA DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM'

Yavaş, göreve geldikten sonra, belediyenin iştiraki olduğu şirketleri tasfiye edeceğini açıklamıştı.

Bu konudaki soru üzerine şirketlerle ilgili incelemelerin sürdüğünü anlatan Yavaş, yasayla kurulan Elektrik Gaz ve Otobüs İdaresi (EGO), Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ve ANFA dışındaki şirketleri tasfiye etmeyi planladığını söyledi.

Yavaş bunun gerekçesini de "Hizmetlerin belediye tarafından yapılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü oradaki işlere bakıldığında evliyayı bile yoldan çıkarır" sözleriyle açıkladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilelim
Bilelim - 3 ay Önce

Milliyetçiliği ayaklar altına alan Bop eşbaşkanının kankası, Tanrı dağlarında uluyan milletvekilini desteklemesiyle de, milletvekiliyle birlikte utanç tarihinde yerlerini aldılar.

solmaz
solmaz - 3 ay Önce

doğrusunu yapıp polemiğe girmiyor.

Bingöllü
Bingöllü - 3 ay Önce

BRAVO MANSUR YAVAŞ,HİÇ BİR ŞEKİLDE CEVAP VERİLMEĞE DEĞMEZ..ALLAH ISLAH ETSİN, SN.BAHÇELİ ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR.

IYI parti Çubuk
IYI parti Çubuk - 3 ay Önce

Adamsin baskanim adam olmayana cevap verme

Doğrusu
Doğrusu - 3 ay Önce

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Dün savunduklarımızın, bugün taban tabana zıt fikirlerle yer değiştirmesi şahsiyet kaybı değilse nedir? Siz neye inanıyorsunuz, şekillere mi, ilkelere mi? ifadelerini kullandı."İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu.”Çözüm sürecini hayvanlar bile anladı...” diyenlerin zamana ve mekana göre hareket ederek bugün tam tersini söylediğini ifade eden Koncuk, "Dün savunduklarımızın, bugün taban tabana zıt fikirlerle yer değiştirmesi şahsiyet kaybı değilse nedir? Siz neye inanıyorsunuz, şekillere mi, ilkelere mi?" ifadelerini kullandı. İşte İsmail Koncuk'un o paylaşımı:Siyaset değiştikçe, ilkesizler de, anında değişiyor. Mesela,”Çözüm sürecini hayvanlar bile anladı...” diyenler, bugün tam tersini söylüyor. AKP’ye koro halinde hakaret edenler, bugün tam tersini savunuyor. Zamana ve menfaate göre hareket etmeye, ilkesizlik diyoruz.Yani, kıvırmak.Siyasetin, tüm fikri hayatımızı değiştirecek kadar büyük bir menfaat alanı olarak görülmesi, geleceğimiz için,kaygı vericidir.Dün savunduklarımızın, bugün taban tabana zıt fikirlerle yer değiştirmesi şahsiyet kaybı değilse nedir? Siz neye inanıyorsunuz, şekillere mi, ilkelere mi?

YILMAZ TÜRK
YILMAZ TÜRK - 3 ay Önce

Aman boş ver sn.başkan biz bu tür sözde lafları çok duyduk.işimize yoğunlaşalım

SIRADAKİ HABER