Ercüment Ovalı: Biz kapitalist değiliz, ilk kendi üzerimde deneyeceğim

Koronavirüs tedavisinde klinik çalışmaları Sağlık Bakanlığı’nca onaylanan ve ekibi ile birlikte koronavirüse karşı önleyici tedavi bulma çalışmaları yürüten Prof. Ercüment Ovalı aşı için tarih vermesi dikkat çekti.

Ercüment Ovalı: Biz kapitalist değiliz, ilk kendi üzerimde deneyeceğim

Koronavirüs tedavisinde klinik çalışmaları Sağlık Bakanlığı’nca onaylanan ve ekibi ile birlikte koronavirüse karşı önleyici tedavi bulma çalışmaları yürüten Prof. Ercüment Ovalı, aşı için 1 Şubat tarihini verdi.

Ovalı, aşıyı ilk kendi üzerinde deneyeceğini de ifade etti.

Koronavirüs tedavisinde klinik çalışmaları Sağlık Bakanlığı’nca onaylanan ve ekibi ile birlikte koronavirüse karşı önleyici tedavi bulma çalışmaları yürüten Prof. Ercüment Ovalı, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Aşı çalışmaları hakkında bilgi veren Ovalı, aşı için 1 Şubat tarihini verdi. Ovalı, aşıyı ilk kendi üzerinde deneyeceğini de dile getirdi.

"BİZ KAPİTALİST DEĞİLİZ"

Ovalı, “Şu an aşı üzerinde çalışan 8 grup içinde sizden başka geleneksel aşı üzerinde çalışan var mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

"2 grup daha var. Onlar da çok iyiler. Emeklerine saygı duyuyorum. Örneğin Konya Selçuk Üniversitesi’nden bir grup var, çok iyi niyetle çalışıyorlar. Özel bir firmayla işbirliği içinde müthiş işler yapıyorlar. Aşı ile ilgili TÜBİTAK’ın düzenlediği son toplantıda onlara 'Size yardım edelim' dedim. Biz ekonomik olarak güçlü bir grubuz. Böyle bir avantajımız var.

Hatta aramızda şöyle bir konuşma geçti. Aşı bulunduğunda ilk kendi üzerimizde deneyeceğiz. Bütün gruplar bunu söylüyor. İşte bu kadar iyi niyetle ve fedakârca çalışan bir bilim dünyası var Türkiye’de. Ben de aşıyı ilk kendi üzerimde deneyeceğim çünkü zaman kazanmaya çalışıyoruz."

“Biz kapitalist değiliz. Eğer aşıma güveniyorsam deneklere vermeden önce kendime yapmam lazım” diyen Ovalı, Habertürk’ten Kübra Par’a yaptığı açıklamada 1 Şubat tarihini işaret ederek şunları söyledi:

"Görünen o ki yurt dışındaki gruplar aşıyı Ekim-Kasım gibi getirecekler. Biz onlardan 3 ay sonra çıkarabileceğiz."

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 10:18
YORUM EKLE