Erdoğan'ın Devlet Bahçeli'yi üzecek planı

Gazeteci- yazar Murat Yetkin, Cumhur İttifakı cephesinde iki farklı senaryonun konuşulduğunu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yoluna devam etmeyebileceğini kaleme aldı.

banner311
Erdoğan'ın Devlet Bahçeli'yi üzecek planı

Gazeteci Murat Yetkin yazısında, "Cumhur İttifakı cephesindeki birinci senaryo, Erdoğan’ın Bahçeli ile yoluna devam etmesi. Bu senaryoyla AK Parti içindeki rahatsızlık ara sıra ses yükseltilip fıkradaki gibi 'kuzu değiştirilerek' 2023 seçimi bulunmaya çalışılır. O aşamadaki hamle ise 2023 seçiminin hemen öncesinde erken seçim kararı ilanıyla Erdoğan’ın bir kez daha aday olabilmesinin yolunun açılması olabilir. Bu senaryo ile köklü reformlar değil ancak Bahçeli’nin iznini alan idari ve ekonomik düzenlemeler yapılabilir." ifadelerini kullandı.

İKİNCİ SENARYO

İkinci senaryonun Erdoğan’ın Bahçeli ile devam etmemesi olduğunu ifade eden Yetkin, "Bu durumda Cumhurbaşkanlığını koruması hala mümkün ama başka partilerle uzlaşma yoluyla gidilecek bir Anayasa değişikliği üzerinden. Hem Meclis’in ve yargının güçlendirilmesi hem de Erdoğan’ın cumhurbaşkanı kalması uzlaşmayla mümkün. Ve sadece İyi Parti’nin yetmeyeceği de açık." dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.