Erdoğan ve Bahçeli'nin o ziyareti Yunanistan'ı fena kızdırdı

Erdoğan'ın Bahçeli ile birlikte Kıbrıs'ta 46 yıl sonra açılan Maraş'a bugün yapacağı ziyarete, Yunanistan sert tepki gösterdi.

Erdoğan ve Bahçeli'nin o ziyareti Yunanistan'ı fena kızdırdı

Erdoğan'ın Bahçeli ile birlikte Kıbrıs'ta 46 yıl sonra açılan Maraş'a bugün yapacağı ziyarete, Yunanistan sert tepki gösterdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklamasında ziyaret için "eşi görülmemiş bir provokasyon" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, KKTC’nin 37’nci kuruluş yıl dönümü törenleri çerçevesinde, 46 yıldır kapalı tutulan "hayalet kent" unvanlı turistik sahil kenti Maraş’a ziyaret gerçekleştirecek. MHP lideri Devlet Bahçeli ve çok sayıda bakanın da eşlik edeceği ziyarette, Rum-Yunan tarafıyla AB’nin karşı çıktığı Maraş’ın açılmasına yönelik önemli kararlar alınması bekleniyor.

Erdoğan'ın Bahçeli ile birlikte Kıbrıs'ta 46 yıl sonra açılan Maraş'a bugün yapacağı ziyarete, Yunanistan sert tepki gösterdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklamasında ziyaret için "eşi görülmemiş bir provokasyon" ifadesini kullandı.

Açıklamada ziyaretin, "BM Güvenlik Konseyi'nin 550 ve 789 No'lu kararlarına tamamen aykırı olduğu" öne sürüldü.

Aynı açıklamada ayrıca, "Bu eylemle, Doğu Akdeniz'de süregelen hukuk dışı Türk eylemlerine bir yenisi eklenmiş oldu. Bunu en sert bir biçimde kınıyor ve AB'nin Aralık ayındaki zirvesinde konunun tartışılmasını bekliyoruz" denildi.

Açıklamanın sonunda Yunanistan'ın "Kıbrıs sorununun BM Genel Sekreteri'nin gözetiminde adil, kalıcı; BM Güvenlik Konseyi'nin kararları ve AB muktesebatı çerçevesinde çözümü amacıyla müzakerelerin yeniden başlatılmasından yana olduğu" belirtildi.

"RUMLAR İÇİN BÜYÜK BİR ACIDIR"

BBC Türkçe'ye konuşan Kıbrıslı eski parlamenter Takis Hadjigeorgiou, Erdoğan ve Bahçeli'nin gezisiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Hakaret edercesine yapılan bu ziyarete ne söylenebilir ki? Maraşlı Rumların evleri, mağazaları, otelleri, işyerleri arasında yapılacak olan bu gezintiler elbette Maraşlı Rumlar için büyük bir acıdır.

Maraş, 1974'te Türkiye'nin hedeflerinden biri olmadığı halde Rumların kendi ana vatanlarını terk etmesi, Türkiye'ye Maraş üzerinde hak iddia etmesini sağlamaz."

Hadsjigeotrgiou buna rağmen, "Türkiye'nin desteklediği Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Maraş'ı Kıbrıs Türk yönetimi altına alarak asıl sahipleri olan Rumların yurtlarına geri dönmelerini önereceğine" inanıyor.

TERK ETMİŞLERDİ

Kıbrıs adasının en gözde turistik beldesi Maraş, Türkiye'nin 1974'te Kıbrıs'taki ikinci askeri operasyondan BM gözetimi altında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin denetimi altına girmişti. Maraş'taki Rumlar ise bölgeyi terk etmişti.

Kıbrıs'ta 46 yıldan bu yana süren müzakerelerde Maraş'ın Rumlara iade edilmesi yönündeki öneriler reddedilmişti.

Kıbrıslı Rum siyasetçiler buna gerekçe olarak ise "Maraş'ın Rum tarafına verilmesi karşılığında Kuzey Kıbrıs'taki Türk devletinin resmen tanınması şartının asla kabul edilmediğini ve Maraş'ın asli sahiplerinin Kıbrıslı Rumlar olduğu halde işgal altındaki Kuzey Kıbrıs'ta ilan edilen devleti kabul edecek, resmen tanıyacak hiçbir Rum liderin olmamasını" gösteriyorlar.

"GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULACAK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Pazar günü adaya Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar davet etmişti.

İletişim Başkanlığı'ndan ziyarete ilişkin yapılan açıklamada, "Ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 37. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenecek törenlere katılacağı" belirtildi.

Açıklamada, Erdoğan ile Tatar arasında gerçekleştirilecek görüşmelerde, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasındaki yakın işbirliğinin daha da güçlendirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacağı ve bölgedeki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı bildirildi.

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti kapsamında Lefkoşa Acil Durum Hastanesi'nin resmi açılışının da yapılması öngörüldüğü ifade edildi.

"EKRANLARDAN İZLİYORUZ..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan 26 Ekim'de Türkiye'ye yaptığı ziyaret sonrası Ersin Tatar'la birlikte düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na dönerek "Herhalde Sayın Çavuşoğlu kapalı Maraş'ta diyorum ki bir piknik yapabiliriz. Mani bir şey var mı?" diye sormuştu.

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar, Erdoğan'ın piknik talebine karşılık olarak "Maraş açılmıştır, inşallah" yanıtını vermişti.

Erdoğan ise bunun üzerine şunu söylemişti:

"O gün orada şöyle birlikte piknik yapmakta fayda var. Biz buradan ekranlardan izliyoruz, bizzat yaşayalım istiyoruz. Kapılar açıldı şimdi orada yolları bu noktada da açmış olalım. Kıbrıslı kardeşlerimiz bundan sonra atılacak adımları görmüş ve yaşamış olsunlar."

Erdoğan 7 Kasım'da AKP Kahramanmaraş İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "Ayın 15'inde Sayın Bahçeli'yle birlikte inşallah KKTC'de törenlere katılacağız ve Maraş bölgesinde topluca bir piknik yapacağız" demişti

YORUM EKLE