Erdoğan’ı üzecek Z kuşağı anketi

Genellikle İzmir ve Ege bölgesindeki araştırmaları ile tanınan 30 yıllık BUPAR şirketi Z kuşağı olarak tanınan 2000’li yıllarda doğan gençler arasına bir araştırma yaptı. Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, araştırmayı köşesine taşıdı.

Erdoğan’ı üzecek Z kuşağı anketi

Can Ataklı'nın Korkusuz'daki köşesinden aktardığına göre; 10-13 Şubat İzmir-Ankara-İstanbul’da 15-24 yaş arası 1512 gençle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmadan çok ilginç sonuçlar çıkmış.

Çıkan sonuçlara göre Z kuşağının;

Yüzde 90’ı gelecek kaygısı yaşıyor.

Yüzde 97’si politikacılara ve siyasi partilere güvenmiyor.

Sosyal medya ile ilgilenen gençlerin yüzde 65.7’si hiç bir siyasiyi takip etmiyor ve siyasi figürlerin gençlerin potansiyelini ön plana çıkartmasına engel olduğunu düşünüyor.

TÜRKİYE'NİN SORUNLARI NELER?

“Türkiye’nin sorunları nelerdir?” sorusuna gençlerin “yüzde 71.6’sı ekonomi, zamlar, doların yükselmesi, yüzde 12’si eğitim sistemi, yüzde 7.5’i adaletsizlik, yüzde 6.1’i ise ülke yönetimi ve Recep Tayyip Erdoğan” diyor.

Araştırmaya katılan 1512 gencin yüzde 81’i yoksulluk ve açlık sınırı altındaki hanelerde yaşıyor.

FIRSATIM OLSA BAŞKA ÜLKEYE GİDERİM

Yüzde 72.3’ü “Fırsatım olsa başka bir ülkede üniversiteye giderim” diyor.

"Araştırmanın sonuna ben de bir hatırlatma ekleyeyim" diyen Ataklı; “Seçimin 2023 yılında olması halinde seçmenin 18 milyonunu oluşturan, yüzde 16’sı ilk defa oy kullanacak Z kuşağından oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022, 11:41
YORUM EKLE