Gerçekleri duyan Müsavat Dervişoğlu çıldırdı! HDP'li Kurtulan'dan İYİ Parti'ye “Koltuğunuzda HDP'nin oylarıyla oturuyorsunuz”

TBMM Genel Kurulunda, İYİ Parti'nin 'Ali Kemal Özcan'ın teröristbaşı Öcalan ile İmralı'da görüşmesi' ile ilgili grup önerisi görüşülürken gerilim yaşandı.

banner311
Gerçekleri duyan  Müsavat Dervişoğlu çıldırdı! HDP'li Kurtulan'dan İYİ Parti'ye “Koltuğunuzda HDP'nin oylarıyla  oturuyorsunuz”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu "İmralı'nın muhataplığından" HDP haricinde hiçbir milletvekilinin hoşnut olduğuna inanmayacağını söyledi. HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan'ın ise "Koltuğunuzda HDP'nin oylarıyla oturuyorsunuz" cevabı tansiyonu yükseltti.
TBMM Genel Kurulunda, İYİ Parti'nin 'Ali Kemal Özcan'ın teröristbaşı Öcalan ile İmralı'da görüşmesi' ile ilgili grup önerisi ele alındı. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, "İmralı'dan, bir caniden gelen mektubun televizyonlarda yorumlanamayacağını" söyledi.

Ağıralioğlu, "Devletin başı PKK'yla muhatap olmaz, devletin başı Kürt seçmenin oyunu avlayacağız diye Öcalan'a Kürtleri borçlandırmasın." dedi.

"İmralı'nın muhataplığından" HDP haricinde hiçbir milletvekilinin hoşnut olduğuna inanmayacağını belirten Ağıralioğlu, "Öcalan'dan, Kürtlerin sözünü dinlemesi gereken bir kanaat önderi çıkarma teşebbüsünün bedelini çok ağır ödedik biz. Bir daha böyle bir zafiyetin içine devlet ve siyaset yuvarlanmasın" diye konuştu.

HDP'Lİ KURTULAN: KOLTUKLARINIZDA HDP'NİN OYLARIYLA OTURUYORSUNUZ

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, İYİ Parti'nin, MHP'den oy devşirmeye dönük bir tutum içinde olduğunu ifade etti.

"Kürt sorunu gibi önemli bir sorunu böyle terörize, kriminalize eden, HDP'yi farklı şekilde itham eden tutumlarınızdan vazgeçin." diyen Kurtulan, "İYİ Parti, size söylüyorum: Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK'ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP'nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP'yle yaptığınız ittifakta HDP'nin oylarının etkisi vardır. Ne yapacaksınız şimdi? Ne diyeceksiniz şimdi buna?" diye sordu.

PKK'YA SELAM DURANLARDAN OY İSTEMEDİK

Yeniden söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağırailoğlu, şunları kaydetti:

"Gerek Millet İttifakı'nın adaylarına gerek ittifakımız lehine devletin, milletin istikbaline pusu kurmuş ne kadar alçak varsa sağdan, soldan destek açıklamaları yaptı; göz yummadık, tolerans tanımadık, sadece tweet atmadık. Gittiğimiz her seçim bölgesindeki çalışmada avazımız çıktığı kadar 'Biz, Türk devletinin vatandaşlığından imtina etmeyen, utanmayan, Türk Bayrağı'ndan rahatsız olmayan, dini, dili, mezhebi, meşrebi, ekalliyeti ne olursa olsun her Türk vatandaşının oyuna talibiz.' diye bağırdık. 'Kimin oyuna talip değiliz'i üstüne basa basa, altını çize çize söyledik. 'PKK'ya selam duranlardan oy istemiyoruz.' dedik, 'Kandil'e selam duranlardan, Öcalan'a hürmet edenlerden oy istemiyoruz.' dedik.

AK Parti sözcüleri ve münhasıran Cumhurbaşkanı 'HDP eşittir PKK' dediğinde, dedik ki 'Her PKK'lı HDP'lidir ama her HDP'li PKK'lı değildir.' Dolayısıyla, kendi vatandaşını terörize eden bir siyasal dili de doğru bulmadık. Dolaysısıyla, ne yaptık? Biz, al bayrağın altında yaşamaktan imtina etmeyen, Türk devletinin vatandaşı olmaktan zoru olmayan herkesin oyuna talip olduğumuzu söyledik".

CHP'Lİ ALTAY: MESELEYE SAMİMİ VE OBJEKTİF BAKALIM

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, PKK terör örgütünün Kürt sorunundan beslendiği ancak siyasetin terörden beslenmesinin daha vahim bir durum ve tablo olduğunu söyledi. Siyasetin ve siyaset kurumunun bundan uzak durması gerektiğini dile getiren Altay, "Olan, ölen evlatlarımıza, ağlayan analara oluyor. Bizim burada tuzumuz kuru. Gelin, biraz, Allah'tan korkalım, milletten utanalım, bu meseleye samimi ve objektif bakalım" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu ile HDP Grup Başkanvekilleri Saruhan Oluç ve Fatma Kurtulan arasında karşılıklı sataşmalar yaşandı.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, tartışmaların sürmesi üzerine, birleşime ara verdi.

İYİ Parti'nin önerisi ile HDP'nin "Ağrı Diyadin Belediyesinde meydana gelen arbede" ve CHP'nin "Yargı bağımsızlığı" ile ilgili grup önerileri kabul edilmedi.

Grup önerilerinin ardından, Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Mehmet Karataş
Mehmet Karataş - 1 yıl Önce

Ve IYI parti verdigi teroristin try ye çıkarılması hakkinda verdigi önerge akabe mahape hadepe oylari ile RED edildi

IYI
IYI - 1 yıl Önce

Allah hiç kimseyi hdplilerin sözlerine inanacak kadar akıl ve sağlık sorunu yaşatmasın.

a.ekrem
a.ekrem - 1 yıl Önce

Varsa elinizi vicdanınıza koyun;
böyle bir manşete sevin yada sevmeyin ne meral ne koray nede musavvat layık ayıp yaptığınız ha bu arada iyili değilim İTTİFAKSIZ ÜLKÜCÜYÜM
İster yayımlayın ister yayımlamayın

SONSUZA KADAR ADALET
SONSUZA KADAR ADALET - 1 yıl Önce

El insaf!..Mecliste hangi partinin vekilleri çıkıp gelin fetönün siyasi ayağı için araştırma önergesi verelim diyebildi.Hangi siyasi parti aponun mesajlarının meşru görülmesine karşı tepki koyabildi.Hdp millet ittifakında mıydı 24 haziran seçimlerinde?..Musavvat Dervişoğlu bana da antipatik geliyor ama iftira ne olursa olsun günah!

Tonyali kemal
Tonyali kemal - 1 yıl Önce

Ipin ipligi pazara cikti nekadar saklasanizda kankaniz sizi ele verdi

IYI
IYI @Tonyali kemal - 1 yıl Önce

Demek hdpli vekilin sözüne inanacak kadar akıl ve ruh sağlığından yoksun ya da akpkklısın aponun mektup arkadaşı.

A.EKREM
A.EKREM - 1 yıl Önce

Biraz önce yaptığım yorumu yayımlayamadınız;
attığınız manşetten utanmıyorsanız sayın kerim yılmaz ağabeyden utanın

noname
noname - 1 yıl Önce

andımız ve T.C tabelalarında kim kimle beraberdi herkes iyi biliyor.gerisi faso fiso

Yavuz Öntürk
Yavuz Öntürk - 1 yıl Önce

Megrici TÜRKLÜK düşmanı PAPA çocuklarıni iyi taniyoruz ip atan zurriyetsiz apocu olmuş habererk HDP li olmus yeterki IYI partiye havlayan bir it çıksın habererk arka cikar yeterki IYI partiye düşman olsun habererk yandaşı oluverir