HDP'den CHP ve İyi Parti'ye çağrı "Bahçeli gibi aynı cesareti gösterin"

HDP Grup Başkanvekili Oluç, Bahçeli'nin 'Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüşmelidir' sözlerine cevap verdi. Oluç, CHP ve İyi Parti'ye çağrıda bulunarak 'Bahçeli gibi aynı cesareti göstersinler' dedi.

HDP'den CHP ve İyi Parti'ye çağrı "Bahçeli gibi aynı cesareti gösterin"

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Avukatların İmralı'ya gönderilme uygulaması istikrarlı olarak devam ettirilmelidir. Hukuka uygun davranılırsa ortada ne açlık grevi ne ölüm orucu kalır." dedi.   

Meclis'te konuşan Oluç, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in 187 gündür açlık grevinde olduğunu ve cezaevlerinde de açlık grevlerinin devam ettiğini hatırlattı. Oluç, cezaevlerinde 15'er kişilik iki grubun da ölüm orucuna başladığını ifade etti. 

Oluç, şöyle devam etti:

"Yetkililere, Adalet Bakanlığına ve bu ülkeyi yönetenlere soruyoruz; hukukun uygulanması, var olan yasaların, anayasanın ve Türkiye'nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik sözleşmelerin uygulanması için ne bekliyorsunuz? Bir kez 2 Mayıs'ta İmralı'ya avukatların gönderilmesinin sorunu çözmediğini görüyorsunuz. Sorunun çözümü için hukukun uygulanması, gayri hukuki ve keyfi uygulamanın sona erdirilmesi konusunda niye adım atmıyorsunuz? Bu keyfi tutum gerçekten kabul edilemez. 

CHP VE İYİ PARTİ'YE: ÖCALAN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞEBİLMELİ DEMEK BU KADAR ZOR MU?

Bir an evvel her hükümlünün sahip olduğu hakları, İmralı'da bulunan hükümlüler için de kullanılabilir hale getirin. CHP ve İYİ Parti'ye sormak istiyoruz; Öcalan avukatlarıyla ve ailesiyle görüşebilmeli, hukuk uygulanmalı cümlesini kurmak sizin açınızdan bu kadar zor mu? MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli bile avukat görüşünün yapılabilmesi konusundaki fikrini beyan etti. Siz muhalefet partisisiniz, iktidarın keyfi ve hukuk dışı uygulamalarına itiraz etmeyecekseniz, neye itiraz edeceksiniz?"  

BAHÇELİ GİBİ AYNI CESARETİ GÖSTERSİNLER

Bir basın mensubunun, "Bahçeli'nin açıklamalarını örnek gösterdiniz. İktidara bir çağrınız yok mu? Bahçeli'nin bu açıklamasını samimi buluyor musunuz.?" sorusu üzerine Oluç, bütün muhalefet partilerinin ve iktidar partisinin hukuka, yasalara, anayasaya ve hükümlü haklarına uygun davranması gerektiğini düşündüklerini söyledi. 

Oluç, "Dolayısıyla Sayın Bahçeli'nin bu sözü, aslında buna işaret eden bir sözdür. Öyle görüyoruz. Muhalefet partilerinin de hukuka, hükümlü haklarına sahip çıkma konusunda aynı cesareti göstermeleri gerektiğini düşünüyoruz. CHP ve İYİ Parti'ye çağrımız bu açıdandır. Onlardan istediğimiz hukuk dışı, gayrimeşru bir şey değildir. Bu konuda 'hukuk uygulansın' sözünü açık ve net bir şekilde ifade etmeleri gerekir ki bütün partiler hukuk ve demokrasi, hukukun üstünlüğü konusunda aynı noktada buluşabilmiş olsun." dedi. 

AVUKATLARIN İMRALI'YA GÖNDERİLMESİ DEVAM ETMELİDİR

Gazetecilerin, "8 yıldır Öcalan'ın avukatları ile görüşemediği biliniyordu. Bir taraftan İstanbul seçimleri de tartışılırken neden şimdi sorusu da akla geliyor. İktidara bu noktada çağrınız yok mu?" sorusuna Oluç, "Açlık grevlerinin ve ölüm oruçlarının bir an evvel sonlandırılabilmesi, herhangi bir insanın yaşamına ve sağlığına zarar gelmemesi için hukuk bir an evvel uygulanmalıdır. Avukatların İmralı'ya gönderilme uygulaması istikrarlı olarak devam ettirilmelidir. Hukuka uygun davranılırsa ortada ne açlık grevi ne ölüm orucu kalır. Zaten onların da talebi, hukukun uygulanması talebidir." diye konuştu.  

BAHÇELİ: ÖCALAN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞMELİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın 8 yıl sonra avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesine ilişkin "Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün." demişti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emin Hantürk
Emin Hantürk - 3 ay Önce

Bahçeli akepe politikalarını nasılda benimsedi. Akepeyle birlikte Oslo görüşmelerine de katılırsa hiç şaşmayın. Ey rahmetli Türkeş, kalkta partinin ne hallere düştüğünü gör...

Ülkücü
Ülkücü - 3 ay Önce

bahçeliyede zaten bu yakışırdı, ip attı olmadı, artık öcalanı kabul etti

ülkücü
ülkücü - 3 ay Önce

ahmet türkü cezaevinden çıkartanda bahçeli bahçeli efendi herkesi sevdi vAllahi bi ülkücüleri sevmedi bi türkleri sevemedi

İYİ parti, çubuk
İYİ parti, çubuk - 3 ay Önce

hadi bakalam pkk da artık piskevite selam caktı zürriyetsizizn zürriyeti belli deği

mehmet
mehmet - 3 ay Önce

bahçeliye güvenmeyin.sağ gösterip sol vurur.

SIRADAKİ HABER