İsmail Saymaz'dan Habertürk'te Ayasofya çıkışı

Habertürk'te katıldığı programda Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan gazeteci İsmail Saymaz, "Suriye'nin çölünde Ege'nin suyunda kaybolan milli egemenlik Ayasofya'nın ortasında aranıyor" dedi.

banner311

Habertürk Tv'de Veyis Ateş'in sunduğu Habertürk Gündem programında Ayasofya'nın ibadete açılması konuşuldu.

Program konuklarından gazeteci İsmail Saymaz, 1934 yılında Ayasofya'nın müzeye çevrilmesine Yunanistan ya da başka bir devletin korkusundan değil tümüyle Türkiye'nin özgür iradesiyle karar verildiğini belirterek "Dışsal bir faktör vardı evet, biz Balkanlar'da bir barış ikliminin inşa edicisiydik bu bağlamda Ayasofya'da bu karar alındı. Biz bu kararı alırken Şark'ı sevindirecek gelişme diyorduk. Çünkü Rus dünyasına bir mesaj, doğulu hristyanlara bir mesaj, müslümanlara bir mesajdı" dedi.

Kararın herhangi bir dış gücün baskısıyla alınmadığına vurgu yapan Saymaz, "Aksine Türkiye'nin yüzünü Batı'ya döndüğünün alamet-i farikalarından biridir" dedi.

Saymaz, şimdi tartışılan konunun namaz sırasında fresklerin aydınlatılması ve perde gerilip gerilmeyeceği oluğunu belirterek "Bu tartışma fuzuli bir tartışma. Çünkü orası bütün insanlığın hizmetine açık olabilir. Bizim için dünyaya bir mesaj olabilir" dedi.

"EGE'NİN SUYUNDA KAYBOLAN EGEMENLİK AYASOFYA'DA ARANIYOR"

İsmail Saymaz Ayasofya için "Egemenlik meselesi" kavramının kullanılmasını anlamakta zorlandığını belirterek "Yahu daha bir hafta önce -bizim demeyelim ama- statüsü tartışmalı Eşek Adası'na Yunanistan Cumhurbaşkanı çıktı. Süleyman Şah'ta aklınıza gelmedi. Suriye'nin çölünde Ege'nin suyunda kaybolan milli egemenlik Ayasofya'nın ortasında aranıyor." açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2020, 13:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.