İYİ Parti , Kültür Ve Turizm Bakanı’na otelleri’ni sordu

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ankara Milletvekili Şenol Sunat, 9 Temmuz 2018 tarihinde Bakanlık görevine başlamış olmasına rağmen daha önce yönetim kurulu başkanlığını yaptığı ETS şirketi ile olan ilişkisi hakkındaki soruları, Anayasanın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96. Maddeleri uyarınca Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

İYİ Parti , Kültür Ve Turizm Bakanı’na otelleri’ni sordu

Sunat, “9 Temmuz 2018 tarihinde Bakanlık görevine başlamış olmanıza rağmen daha önce yönetim kurulu başkanlığını yaptığınız ETS şirketi ile olan bağlarınızı koparmadığınız, bahse konu şirkette çalışan kişileri bakanlıkta üst düzey makamlara getirdiğiniz, bakanlık bürokrasisini özel işleriniz doğrultusunda kullandığınız, bankalara geçen tahsisi iptalli bazı tesislerin ilansız bir şekilde bazı kişilere devredilmesini sağladığınız yönünde iddialar vardır” dediği önergesinde bu bilgiler çerçevesinde şu soruları yöneltti:

1-Şahsınıza ve şirketinize ait kaç otel bulunmaktadır?

2-Otellerinizden kaç tanesi İmar Barışı düzenlemesinden yararlanmıştır?

3-Otellerinizin toplam yatak kapasitesi kaçtır, 2002 yılından itibaren ve özellikle bakan olduğunuz tarihten sonra otellerinizdeki yatak kapasitesi artışı ne olmuştur?

4-Diğer firmalara aynı ayrıcalıklar sağlanmakta mıdır?

5-Otellerinizde ve acentenizde en son ne zaman denetim yapılmıştır, herhangi bir cezai yaptırım uygulanmış mıdır?

6-Siz bakan olduktan sonra çıkarılan tahsis yönetmeliklerinde yaptığınız değişikliklerle, bankalara geçen tesisler hangi şirketlere devredilmiştir?

YORUM EKLE